Marek Kuchciński krytykuje trybunał

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Lodzki
Leszek Rudziński

Marek Kuchciński krytykuje trybunał

Leszek Rudziński

„Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny, nie może stawiać się ponad prawem” – głosi specjalne oświadczenie marszałka Sejmu.

Zdaniem Marka Kuchcińskiego trybunał nie miał prawa zlekceważyć obowiązującej ustawy o TK, znowelizowanej przez obecny Sejm, i powinien orzekać na jej podstawie. Kuchciński uważa, że gremium złamało sejmowe prawo. Sprawą zajmie się powołany przez marszałka Sejmu zespół ekspertów.

„Ustawa ta określa organizację i tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym i w myśl art. 197 Konstytucji powinna stanowić podstawę działania Trybunału.

Sejm ma konstytucyjny obowiązek taką ustawę uchwalić, a Trybunał – ją stosować, także wówczas gdy bada konstytucyjność samej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Niedopuszczalne jest, by Trybunał przed wydaniem orzeczenia w tej kwestii przyjął, że obowiązującej ustawy stosować nie będzie. Tak niestety się stało, czego efektem jest narastanie napięcia politycznego wokół Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy w oświadczeniu.

W dalszej części oświadczenia marszałek Kuchciński podkreśla, że prezes TK Andrzej Rzepliński naruszył prawo Sejmu, gdyż uniemożliwiał wypełnianie konstytucyjnych i ustawowych obowiązków przez część powołanych na tę funkcję przez Sejm sędziów trybunału. Przypomniał, że zostali oni zgodne z prawem zaprzysiężeni przez prezydenta. Marszałek zaznaczył, że takie działanie prezesa Trybunału Konstytucyjnego stanowi naruszenie art. 195 konstytucji, dot. niezawisłości sędziów TK. „Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny, nie może stawiać się ponad prawem” – pisze Kuchciński.

Przypominał też, że Sejm już raz podjął próbę naprawy tej sytuacji, przyjmując odpowiednie uchwały oraz dokonując zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jednak jego zdaniem wprowadzone zmiany nie przyniosły spodziewanych efektów w sferze politycznej. Marszałek ponownie zapowiedział powołanie zespołu ekspertów, którego celem będzie wypracowanie rozwiązań mających służyć osiągnięciu szerokiego i szybkiego porozumienia politycznego. „Mam nadzieję, że mądrość i odpowiedzialność za naszą wspólną Ojczyznę będą stanowić fundament takiego porozumienia” – czytamy w oświadczeniu.

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.