Marek Woźniak: Konieczna jest gruntowna reforma budżetu Unii Europejskiej

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Norbert Kowalski

Marek Woźniak: Konieczna jest gruntowna reforma budżetu Unii Europejskiej

Norbert Kowalski

Większa rola władz lokalnych w polityce unijnej, dalsze wspieranie rozwoju poszczególnych regionów UE, konieczność zwiększenia składek członkowskich państw unijnych i gruntowna reforma budżetu UE - to główne wnioski, jakie marszałek Marek Woźniak przedstawił na temat przyszłości finansów UE podczas czwartkowej sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Parlamencie Europejskim.

W Brukseli zakończyła się pierwsza tegoroczna sesja plenarna Europejskiego Komitetów Regionów (EKR), który skupia przedstawicieli władz regionalnych poszczególnych państw członkowskich UE. Chociaż EKR nie jest organem ustawodawczym, zarówno Parlament Europejski, jak i Komisja Europejska, podczas swoich prac, powinny brać pod uwagę opinie, które są przez niego przyjmowane. W czwartek EKR przyjął opinię Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE dotyczącą przyszłości unijnych finansów, którą przedstawił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Jaka Unia po 2020 roku?

Przypomnijmy, że w Brukseli trwają już wstępne rozmowy dotyczące kolejnego budżetu UE na lata 2021-2027. Na razie jednak nie padają żadne konkretne kwoty, a jedynie rozpatrywane są różne scenariusze.

- Budżet UE stoi w obliczu licznych wyzwań długoterminowych, a obecny poziom jego finansowania jest niewystarczający. Potrzebna jest zmiana wieloletnich ram finansowych. Przyszła wizja budżetu musi sprostać nowym ambicjom UE - czytamy w opinii, którą przyjął EKR.

W dalszej części artykułu przeczytasz:

 • Jak budżet UE ma się do Wielkopolski?
 • Na czym ma skupiać się nowy budżet?
 • Jak na finanse wpłynie odejście Wielkiej Brytanii?
 • Komentarz redaktora.
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.