Media publiczne będą się rozwijać. Za nasze pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
LBImie [email protected]

Media publiczne będą się rozwijać. Za nasze pieniądze

LBImie [email protected]

Poseł Krzysztof Czabański: - Pakiet ustaw medialnych ma być uchwalony w czerwcu. Do końca roku natomiast odbędą się konkursy na szefów mediów publicznych.

Poseł PiS Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w Ministerst-wie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wczorajszej konferencji prasowej w Toruniu przedstawił stan prac nad reformą mediów publicznych.

- Pakiet trzech projektów, które mają przekształcić media publiczne, zmienić ich sposób finansowania i zasady działania, wpłynął do Sejmu, jest po pierwszym czytaniu. 17 maja odbędzie się wysłuchanie publiczne, do którego zgłosili się przedstawiciele 74 organizacji i instytucji - poinformował Czabański.

Pakiet to projekty ustaw o mediach narodowych, o składce audiowizualnej i przepisy wprowadzające.

Dalsze prace będą się odbywać w podkomisji wyłonionej przez sejmową Komisję Kultury. Zdaniem Krzysztofa Czabańskiego, ustawa medialna może zostać przyjęta przez Sejm w czerwcu, następnie trafi do Senatu. Jeśli do końca czerwca procedury zostaną zakończone, termin wejścia w życie ustawy od 1 lipca nie jest zagrożony.

Już obecnie do posłów zaangażowanych w prace nad ustawą i poprzez media wpływają uwagi dotyczące m.in. składki audiowizualnej, a zwła-szcza dublowania opłat.

- Założenie było takie, że składka płacona jest od gospodarstwa domowego, gdzie zwykle jest jeden licznik. Jeśli chodzi o rolników, projekt przewiduje, że nie będzie dodatkowych opłat za licznik w pomieszczeniach gospodarczych. Są też możliwe inne sytuacje, gdy liczniki nie są używane do celów mieszkalnych. Będziemy się starali te uwagi uwzględnić. Jest też trochę uwag o samej wysokości składki audiowizualnej. Będziemy przeliczać, nie jest wykluczone, że obniżymy ją z 15 do około 12 złotych - obiecał Krzysztof Czabański.

Minister, odnosząc się do zarzutów opozycji o wprowadzaniu dodatkowego podatku, przypomniał, że w innych krajach również obowiązują opłaty audiowizualne, a dotychczasowy abonament był wyższy niż składka.

Ponieważ jednak nie wszyscy abonament płacili, co było ewidentnym łamaniem prawa, po wprowadzeniu składki wp-ływy i tak wzrosną - mniej więcej trzykrotnie.

Dziennikarze pytali też ministra o zmiany w zarządach mediów publicznych.

Krzysztof Czabański powiedział, że w projekcie ustawy przewidziana jest procedura konkursowa. - We wszystkich mediach publicznych, w TVP, Polskim Radiu, stacjach regionalnych trzeba będzie przeprowadzić konkursy na szefów. Będą musiały być one ogłoszone do końca roku.

Pytany o obecny zarząd TVP, minister odparł: - Nie widzę potrzeby zmiany. Ten zarząd działa dopiero cztery miesiące, do czasu konkursu byłoby lekkomyślne, żeby cokolwiek zmieniać. A jeżeli efekty działania tego zarządu będą dobre, to i ludzie, którzy w nim są, zwiększą swoje szanse w konkursie.

Nie będzie natomiast automatycznego wygaszania umów dla pracowników mediów publicznych. Zapis ten został w projekcie już ograniczony tylko do kadry kierowniczej. Ale, zdaniem ministra Czabańskiego, coraz bardziej przeważa pogląd, żeby w ogóle się z tego wycofać. Jak podkreślał, dziennikarze będą zyskiwać, a nie tracić pracę. - Media dobrze finansowane będą się rozwijać, a nie gasnąć, jak obserwowaliśmy w ostatnich latach - uważa Krzysztof Czabański.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.