Alicja Zielińska

Michał Bałasz. Nestor białostockiej architektury

Michał Bałasz na tle charakterystycznego kościoła p.w Zmartwychwstania Pańskiego, który zaprojektował w latach 80. Fot. archiwum Michał Bałasz na tle charakterystycznego kościoła p.w Zmartwychwstania Pańskiego, który zaprojektował w latach 80.
Alicja Zielińska

Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, cerkiew Hagia Sophia oraz liczne świątynie w regionie i w kraju. Ale też wiele obiektów świeckich, które na trwałe wpisały się w krajobraz miasta, jak chociażby osiedle na Dojlidach. Dorobek Michała Bałasza jest wyjątkowo bogaty. Na spotkaniu z cyklu "Czwartki u Sleńdzińskich" nestor białostockiej architektury opowiadał o dzieciństwie spędzonym w Wilnie, dramatycznych latach wojny i budowie nowego Białegostoku.

Michał Bałasz nie jest rodowitym białostoczaninem, ale w Białymstoku spędził większość swego życia i jako architekt odcisnął piętno na jego wyglądzie. Przyjechał do naszego miasta w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Jak mówi, sam postarał się o skierowanie do Białegostoku, gdy kończył studia w Gdańsku, bo z wyznaczonego wówczas nakazu pracy wynikało, że miała to być Zielona Góra.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zielińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.