Andrzej Lechowski - dyrektor Muzeum Podlaskiego

Mieczysław Moczar na otwarcie empiku

Stolik białostockich plastyków w empiku. 1970 rok. Fot. Zdzisław Zaremba. Fot. Ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Stolik białostockich plastyków w empiku. 1970 rok. Fot. Zdzisław Zaremba.
Andrzej Lechowski - dyrektor Muzeum Podlaskiego

Po 65 latach funkcjonowania z Rynku Kościuszki znika Empik. To efekt bezwzględnych praw rynku, w których liczy się tylko rachunek ekonomiczny. Niestety w naszej mentalności mało, albo i nic nie znaczy tradycja i miejsce.

Mówimy często o wizerunku, marce, a nie bierzemy pod uwagę tego co właśnie ją buduje. I tak 65 lat przechodzi do historii. A ta w wydaniu Empiku w tym miejscu była fascynująca.

Samo przedsiębiorstwo powstało w 1948 r. jako agenda Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej Prasa. Oficjalna nazwa brzmiała Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, z której utworzono popularny skrót - empik. Białostocki klub powstał w 1952 r. i był 16 w Polsce. Jego otwarcie związane było z budową siedziby Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Wszystko odbyło się w ramach obchodów 1 maja i tego dnia o godz. 16 empik ruszył.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Lechowski - dyrektor Muzeum Podlaskiego

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.