Hanna Walenczykowska

Międzyuczelniana weterynaria w Bydgoszczy i Toruniu

Rektorzy Utp, Umk i UKW podpisali wczoraj umowę o powołaniu centrum medycyny weterynaryjnej. Fot. Jacek Smarz Rektorzy Utp, Umk i UKW podpisali wczoraj umowę o powołaniu centrum medycyny weterynaryjnej.
Hanna Walenczykowska

Trzy uniwersytety z Bydgoszczy i Torunia utworzą wspólny kierunek studiów, czyli weterynarię. Zajęcia odbywać się będą w obu miastach. Studenci rozpoczną naukę w roku akademickim 2018/2019.

W Bydgoszczy o utworzeniu weterynarii mówi się od minimum 10 lat. Wtedy pojawiło się nawet wiele projektów, między innymi plan dotyczący współpracy z Państwowym Instytutem Weterynarii w Puławach i wykorzystaniem kompleksu budynków przy ulicy Powstańców Wielkopolskich oraz placu Weyssenhoffa. Niestety, na realizację tych marzeń nigdy wcześniej nie było pieniędzy. Maturzyści wybierali więc studia w Olsztynie, Lublinie lub Warszawie. Braku tego kierunku nie zniwelowały nawet dwuletnie szkoły pomaturalne, które kształciły w zawodzie technik weterynarii. Młodzi z Bydgoszczy i regionu emigrowali, rzadko wracając do rodzinnych stron.

Za rok pierwsi studenci

Dziś sytuacja może się zmienić, wreszcie marzenia o regionalnej weterynarii zaczynają się materializować.

W Toruniu podpisane zostało porozumienie w sprawie powołania Międzyuczelnianego Centrum Medycyny Weterynaryjnej, jako organu międzyuczelnianego łączącego starania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zmierzające do utworzenia i prowadzenia studiów na kierunku o nazwie „weterynaria”.

- Weterynaria będzie wspólnym projektem trzech uniwersytetów. Studia ruszą w roku akademickim 2018/2019 , a na pierwszy rok chcemy przyjąć 60 studentów. Zajęcia będą odbywały się w Toruniu oraz Bydgoszczy - informuje dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK w Toruniu.

  • Gdzie będzie główna siedziba kierunku, a gdzie będą odbywać się zajęcia - przeczytacie w dalszej części artykułu
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.