Miejsca ważne dla naszej historii nie zginą

Czytaj dalej
Fot. Wikimedia Commons
Tomasz Kubaszewski

Miejsca ważne dla naszej historii nie zginą

Tomasz Kubaszewski

Remontów doczekają się w końcu klasztor w Wigrach i dom M. Konopnickiej.

Na tę chwilę czekała szczególnie kościelna Fundacja Wigry Pro, która zarządza pokamedulskim klasztorem. Bo choć to jeden z najcenniejszych zabytków w północno-wschodniej Polsce, przez lata nie udawało się zdobyć na jego remont nawet złotówki.

W piątek zarząd województwa podlaskiego podpisał umowy o dofinansowaniu trzech inwestycji na Suwalszczyźnie. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

- Bardzo się cieszymy, że po wielu latach starań będziemy mogli zacząć niezbędne remonty - mówi ks. Jacek Nogowski, prezes Wigry Pro.

Najpierw do remontu dwa główne budynki

Pokamedulski klasztor jest - jak wielokrotnie pisaliśmy - w bardzo złym stanie. Remonty wykonywane tam w ostatnich kilkudziesięciu latach okazały się powierzchowne. Obiektem zarządzało wówczas ministerstwo kultury. W 2011 r. wrócił on do właściciela, czyli do Kościoła. Ten szukał dofinansowania wszędzie, gdzie tylko się dało, ale wszystkie projekty były odrzucane.

Inaczej na sprawę spojrzał obecny zarząd województwa podlaskiego. Uznał, że nie można przyglądać się temu, jak rozpada się tak cenny zabytek.

Koszt całej inwestycji, na którą przyznano dofinansowanie, to 13,9 mln zł. Za te pieniądze wyremontowane mają być dwa główne pokamedulskie budynki - Dom Królewski i Kaplica Kanclerska. Prace potrwają dwa lata.

Niezależnie od nich Kościół będzie składał wnioski o dofinansowanie kolejnych inwestycji. Najważniejsze z nich to remonty eremów (miejsc, gdzie przebywali w odosobnieniu zakonnicy) i murów oporowych. Na to też potrzeba milionów złotych.

Konopnicka nowoczesna

O dodatkowe środki nie będą się już ubiegały władze Suwałk. Remont Muzeum Marii Konopnickiej ma się zamknąć kwotą 4,2 mln zł. 1,8 mln pochodzi z RPO, resztę wyłoży miasto.

Mająca prawie 200 lat kamienica doczeka się gruntownej modernizacji: od fundamentów po dach. Część pieniędzy pójdzie także na zagospodarowanie pobliskiego terenu i wyposażenie muzeum w nowoczesne technologie. O tym ostatnim mówi się w Suwałkach od lat. Poświęcona Konopnickiej ekspozycja jest bowiem anachroniczna i nie przystaje do współczesnych trendów muzealnych. Remont gmachu zacznie się w przyszłym roku. Ma trwać dwa lata.

1,8 mln zł dostało Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach na remont całego obiektu

Kaplica będzie jak nowa

Stosunkowo najmniejszy zakres prac związany jest z konserwacją kaplicy w Sanktuarium Maryjnym w podaugustowskiej Studzienicznej.

Jak mówi ks. Arkadiusz Pietuszewski, proboszcz tamtejszej parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej, pochodzący z 1872 r. budynek jest w złym stanie i trzeba go ratować. Przy okazji odwodniony zostanie też okoliczny teren. Z RPO pokryta zostanie większość kosztów tej opiewającej na 700 tys. zł inwestycji.

0,5 mln zł wyniesie dofinansowanie do prac restauratorskich kaplicy Matki Bożej Studzieniczańskiej

Kaplica ma wyglądać jak nowa już jesienią 2017 r.

Tomasz Kubaszewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.