Mieszkańcy gminy Trzebiechów zapowiadają kolejne blokady drogi

Czytaj dalej
Fot. ARCHIWUM UG TREZBIEHCOW
Alicja Kucharska

Mieszkańcy gminy Trzebiechów zapowiadają kolejne blokady drogi

Alicja Kucharska

Mieszkańcy gminy Trzebiechów, ale i sąsiednich, domagają się modernizacji trasy, którą nazywają drogą śmierci. W styczniu zamierzają organizować dalsze protesty. Czy coś w tej sprawie się zmieni?

Drogę, która prowadzi do Trzebiechowa, mieszkańcy nazywają drogą śmierci. I, co prawda, znalazła się w planach inwestycyjnych ZDW, jednak mieszkańcy w obawie, że odcinek od Radowic do Trzebiechowa zostanie pominięty, zdecydowali się zaostrzyć swoje prośby, które przybrały formę pikiet. Ostatnia odbyła się 5 grudnia. Wzięło w niej udział około 50 osób.

Zapytaliśmy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze, jakie są możliwości modernizacji trasy i ewentualne terminy wykonania remontów.

Dyrektor Paweł Tonder wyjaśnia, że właśnie prowadzona jest odcinkowa odnowa nawierzchni dywanikowej, która zakończyć ma się jeszcze w grudniu. Na 35 kilometrze w Radowicach, 39 km w Trzebiechowie oraz na 43 i 44 km w Klenicy. Łączny koszt zadania to 850 tysięcy złotych.

Dodatkowym zadaniem jest remont odcinka, również w Trzebiechowie, co pochłonie 150 tysięcy złotych. Inwestycja ma być gotowa do 20 grudnia.

P. Tonder przypomina także, że w „Planie inwestycji priorytetowych planowanych do realizacji na drogach wojewódzkich w ramach RPO-Lubuskie 2020” ujęta jest inwestycja dotycząca przebudowy i rozbudowy drogi 278 Sulechów - Konotop. A szacunkowy koszt to 10 milionów złotych.

- Dokumentacja projektowa na powyższe zadanie jest w opracowaniu, obejmuje cztery odcinki - dodaje dyrektor ZDW. Są to odcinki: Kruszyna-Radowice (5,39 km), Radowice - Trzebiechów (2,75 km), Trzebiechów - Klenica (1,22 km) oraz Kartno - Konotop (3,90 km). Jeszcze w grudniu dokumentacja powinna być gotowa.

Mimo że zadanie priorytetowe, to jednak pojawiają się problemy.

- Według wstępnego kosztorysu wykonanego przez projektanta wynika, że koszty zadania znacznie przewyższają fundusze ujęte w planie, w kwocie 10 milionów złotych. W związku z powyższym niemożliwym będzie zrealizowanie pełnego zakresu przebudowy i rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 278 relacji Sulechów - Konotop na wszystkich wytypowanych do opracowania odcinkach - mówi Paweł Tonder.

Dyrektor podkreśla, że wstępnie, do realizacji w latach 2018-2020, wytypowano odcinki Radowice - Trzebiechów oraz Kartno - Konotop.

Jednak ostateczny zakres zostanie ustalony dopiero wówczas, gdy gotowa będzie dokumentacja projektowa oraz kosztorys inwestorski, bo to pozwoli zweryfikować i dostosować zakres prac do funduszy.

- Należy nadmienić, że rozpoczęcie inwestycji uzależnione będzie od przyznania dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020 - zastrzega dyrektor ZDW Paweł Tonder.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.