Mieszkańcy gminy Zabór zapłacą mniej za śmieci? Przełomowy wyrok WSA w sprawie odpadów

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Maciej Dobrowolski

Mieszkańcy gminy Zabór zapłacą mniej za śmieci? Przełomowy wyrok WSA w sprawie odpadów

Maciej Dobrowolski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. przyznał rację gminie Zabór w sporze z Regionalną Izbą Obrachunkową. – WSA w praktyce poparło nasz sposób naliczania ulgi przy opłatach za wywóz odpadów, jeśli używamy kompostownika. Dzięki temu, mieszkańcy będą płacić za śmieci mniej. Uważam, że inne gminy mogą teraz powoływać się na to orzeczenie – przekonuje Dariusz Tarnas, przewodniczący rady.

Rada gminy kontra RIO. „To wielki sukces”


W tym roku w gminie Zabór zaszły zmiany w gospodarce odpadami, wprowadzone m.in. nowe wyższe stawki. Wielu mieszkańców do dziś narzeka na wprowadzone podwyżki, które uderzyły ich po kieszeni. Radni zajęli się jednak też ulgami, jakie można uzyskać, m.in. z tytułu posiadania przydomowej kompostowni na bioodpady. Przyjęto zasadę, że zniżka będzie liczona za każdą osobę, która należy do danego gospodarstwa domowego.

– Uznaliśmy, że skoro każdy mieszkaniec generuje pewną część odpadów i cena za ich wywóz oraz utylizację jest liczona od osoby, to uczciwie będzie, jeśli ulga za kompostownię również będzie procentowo dotyczyła każdego mieszkańca – tłumaczy Dariusz Tarnas, przewodniczący rady.

– Niestety, ale okazało się, że Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała takie rozwiązanie. Przekonywała, że możemy wyznaczyć jedynie ulgę na gospodarstwo domowe. Doszło do tego, że RIO unieważniła naszą uchwałę. Byliśmy pewni naszych argumentów, dlatego skierowaliśmy sprawę do sądu. WSA przyznało nam rację, unieważniając decyzję RIO. To wielki sukces, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli płacić mniej za śmieci. Uważam, że orzeczenie jest na tyle przełomowe, że inne gminy również mogą się na nie powoływać – przekonuje Tarnas.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Dobrowolski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.