Mieszkania w Rzeszowie dobrze się sprzedają. Kto kupuje najczęściej?

Czytaj dalej
Bartosz Gubernat

Mieszkania w Rzeszowie dobrze się sprzedają. Kto kupuje najczęściej?

Bartosz Gubernat

Nawet 60-70 procent klientów kupujących mieszkania w Rzeszowie to osoby z zewnątrz. Przeważają mieszkańcy okolicznych miejscowości, ale nie brakuje też obcokrajowców.

Jak wynika z analizy przygotowanej przez rzeszowską firmę Certus Nieruchomości, tylko w pierwszym kwartale 2017 roku w Rzeszowie oddano do użytkowania 375 mieszkań i zaczęto budowę kolejnych 665. Porównując dane z analogicznym okresem ubiegłego roku, są one bardzo podobne. A więc podaż nowych mieszkań w Rzeszowie nie maleje, a co za tym idzie, popyt na nie też się utrzymuje na podobnym poziomie.

- Z najnowszych danych NBP wynika, że średnia cena ofertowa mieszkania na rynku pierwotnym w Rzeszowie wynosi około 4800 zł za m2, natomiast na rynku wtórnym zauważamy wzrost ceny - około 4995 zł za m2. Z tym, że cena transakcyjna to 4650 zł za m2. Wynika z tego, że ceny ofertowe nowych mieszkań są niższe niż mieszkania z drugiej ręki. Jednak zakres negocjacji w przypadku mieszkań z rynku wtórnego jest dużo większy - mówi Edyta Betleja z firmy Certus.

Stolica regionu przyciąga

Lokalni deweloperzy szacują, że nawet 60-70 procent klientów kupujących mieszkania w Rzeszowie to osoby spoza miasta, najczęściej pochodzący z sąsiednich miejscowości, gdzie rynek deweloperski jest słabo rozwinięty.

- Według naszych szacunków takie osoby mogą stanowić nawet ok. 40 procent wszystkich klientów - mówi Edyta Betleja. Dodaje, że wśród klientów spoza miasta są m.in. osoby młode, studenci, którzy po zakończeniu nauki chcą tu zamieszkać na stałe i znaleźć pracę.

- Trzeba również wspomnieć o naszych wschodnich sąsiadach. W 2015 roku Ukraińcy kupili w Polsce 35,4 tys. m2 mieszkań. Wyprzedzili ich jedynie Niemcy - ponad 36 tys. m2. Liczba powierzchni mieszkalnej zakupionej przez Ukraińców wzrosła w okresie dwóch lat aż o 90 procent. Również w Rzeszowie można zauważyć wzrost zainteresowania Ukraińców mieszkaniami. Kupują w celach inwestycyjnych lub na własne potrzeby - mówi Edyta Betleja.

Sporą grupę wśród wszystkich klientów stanowią osoby, które mają już mieszkanie w starszym budownictwie i decydują się zamienić je na nowe osiedle.

- Czasami zmusza do tego sytuacja rodzinna. Gdy przybywa członków rodziny, pojawia się potrzeba zamiany mieszkania na większe. Lub odwrotnie, gdy dzieci dorosną i wyfruwają z gniazda rodzinnego, poszukuje się mniejszego lokum - tłumaczą eksperci Certusa.

Najchętniej - 2 pokoje

Jakie mieszkania sprzedają się najlepiej? Największą popularnością cieszą się dwupokojowe, o powierzchni około 50 m2. Najlepiej w nowszym bloku, na spokojnym osiedlu, a zarazem z dobrym połączeniem komunikacyjnym. Klienci najczęściej wybierają pierwsze lub drugie piętro.

- Ze względu na bardzo dużą podaż, a co za tym idzie, bogatą ofertę i duży wybór, w Rzeszowie lepiej sprzedają się nowe mieszkania - mówi Edyta Betleja. - Atrakcyjna lokalizacja, nowe osiedle, nowoczesne budownictwo, przestronne funkcjonalne wnętrza, duże tarasy czy balkony to bardzo ważne elementy, które przyciągają klientów. Mogą sobie również wykończyć wnętrze według swoich upodobań i od początku do końca po swojemu. To kolejny duży plus.

Potwierdza to Bogusław Sobczyk, szef marketingu w firmie DevelopRes.

- Właśnie dwupokojowych mieszkań sprzedajemy najwięcej. Wśród klientów jest sporo osób, które wracają do Polski z pracy w zachodniej Europie. Co prawda pensje są tam wysokie, ale sytuacja coraz mniej stabilna. Dlatego tacy ludzie coraz częściej decydują się osiedlić na stałe w kraju - mówi Bogusław Sobczyk.

Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.