Mieszkanie Plus. Zamiast torów mogą być bloki

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Tomasz Kubaszewski

Mieszkanie Plus. Zamiast torów mogą być bloki

Tomasz Kubaszewski

Teren PKP prawdopodobnie zostanie wykorzystany w programie Mieszkanie Plus.

- Bierzemy takie rozwiązanie pod uwagę i prowadzimy szczegółowe analizy - informuje Justyna Kwiek z zespołu ds. komunikacji BGK Nieruchomości.

Ta spółka Banku Gospodarstwa Krajowego podejmuje decyzje, dotyczące terenów, które zostaną wykorzystane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Zakłada on, że w całym kraju powstaną budynki z lokalami na wynajem. Czynsz ma być ustalony na takim poziomie, by na mieszkanie stać było przeciętną rodzinę. Po 30 latach wnoszenia opłat lokal stawałby się własnością wynajmujących.

PKP ma w centrum Suwałk duży teren, na którym znajdują się torowisko i kilka nieruchomości. O tym, że stanie się on kolei niepotrzebny, mówi się już od około 10 lat. Jest to związane z planami budowy trasy Rail Baltica. W ramach tej inwestycji ma bowiem powstać w mieście nowy dworzec - w zupełnie innym miejscu niż obecny. Istnienie torowiska w centrum straci wówczas rację bytu.

Choć ta koncepcja znana jest od lat, wciąż pozostaje w sferze projektów. Jak mówi Kamil Sznel z suwalskiego ratusza, PKP nie należy do instytucji, w których decyzje zapadają szybko. Raz na kilka miesięcy przedstawiciele kolei przyjeżdżają do miasta, przedstawiają jakieś koncepcje i odjeżdżają. Sprawy nie posuwa to do przodu ani o milimetr.

Czy tym razem coś się zmieni? Najważniejsza pozostaje kwestia budowy trasy Rail Baltica. O ile inwestycja jest realizowana na odcinku Warszawa - Białystok, o tyle przygotowania do modernizacji trasy Białystok - Ełk - Suwałki - Trakiszki są dopiero na etapie tzw. studium wykonalności. Według najnowszych planów, prace mają zacząć się dopiero na przełomie 2019 i 2020 r., a zakończyć - w czwartym kwartale 2024 r.

Wciąż nie zapadły ostateczne decyzje w sprawie dworca. Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP informuje jedynie, że dworzec jest w planach inwestycyjnych spółki, razem z 463 innymi obiektami w całym kraju.

- Na tym etapie jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach - odpowiada na pytanie o termin realizacji, jakby wieloletnich przygotowań w ogóle nie było.

W PKP słyszymy że przekazanie terenów do programu Mieszkanie Plus powinno odbyć się po zakończeniu budowy dworca i Rail Baltiki. Ale możliwe są też inne rozwiązania, np. likwidacja przynajmniej części torowiska jeszcze w trakcie inwestycji. Wszystko zależy od tego, jaki będzie wynik analiz prowadzonych przez BGK Nieruchomości. Powinien on być znany za kilka miesięcy.

Tomasz Kubaszewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.