Ministrowie przekażą nagrody na rzecz Caritas. Jarosław Kaczyński: Do polityki nie idzie się dla pieniędzy

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Kacper Rogacin

Ministrowie przekażą nagrody na rzecz Caritas. Jarosław Kaczyński: Do polityki nie idzie się dla pieniędzy

Kacper Rogacin

- Pensje wszystkich parlamentarzystów i samorządowców zostaną obniżone o dwadzieścia procent - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodatkowo wszystkie nagrody, które otrzymali ministrowie, zostaną przekazane na Caritas. Decyzję prezesa pochwalił nawet... Lech Wałęsa.

- Będzie dużo skromniej, niż było dotychczas - takimi słowami Jarosław Kaczyński podsumował projekt Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada “obniżenie o 20 procent pensji poselskich oraz wprowadzenia nowych limitów obniżających dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców”. Prezes PiS zapowiedział również zniesienie wszelkich dodatkowych świadczeń dla kierownictw Spółek Skarbu Państwa.

- Będziemy z całą stanowczością egzekwować dyscyplinę w tych sprawach. Jeśli ktoś by nie chciał głosować za tego rodzaju decyzjami, to straci szansę na miejsce na liście wyborczej, na dalszy udział w polityce - zapowiedział Kaczyński.

Zaskakujący projekt przedstawiony w czwartek przez byłego premiera jest pokłosiem sprawy związanej z nagrodami dla ministrów. Po tym, jak ujawniono, że ministrowie rządu PiS otrzymali od byłej premier Beaty Szydło kilkudziesięciotysięczne nagrody, partia rządząca straciła aż dwanaście punktów procentowych w marcowym sondażu. Prezes Kaczyński przyznał, że kierownictwo partii wyciągnęło wnioski z takiej reakcji obywateli - stąd decyzja o przekazaniu wszystkich nagród na cele społeczne do Caritasu. Kaczyński dodał, że była to autonomiczna decyzja ministrów, a nie kierownictwa partii.

- Swego czasu, przed wyborami, powiedziałem, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Społeczeństwo najwyraźniej to zapamiętało i zareagowało na nagrody. Zauważyliśmy oczekiwanie daleko idącej skromności w życiu publicznym. Wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa i to nie jest tak, że do polityki idzie się dla pieniędzy. Celem polityki nie jest bogacenie się polityków - powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że być może zostanie nawet zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu, by jak najszybciej uchwalić ustawy w tej sprawie.

Wydawałoby się, że spełnienie postulatów opozycji i to z nawiązką - domagała się ona tylko zwrotu nagród - powinno ucieszyć polityków innych opcji. Tymczasem słowa prezesa PiS spotkały się głównie z krytyką.

“Posłów powinno być o połowę mniej i wtedy mogliby więcej zarabiać. Podobnie w przypadku urzędników. Propozycje Kaczyńskiego to zasłona dymna na chciwość PiS-u” - napisał na Twitterze były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru.

“Dzięki posłowi Krzysztofowi Brejzie Polacy dowiedzieli się o PiS-owskim skoku na kasę. W <> poseł Brejza będzie zarabiał 20 proc. mniej. A pazerni ministrowie bez zmian” - skomentował poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Dość nieoczekiwanie prezesa PiS pochwalił natomiast... Były prezydent Lech Wałęsa.

“Chociaż raz coś sensownego powiedziałeś” - napisał na Twitterze.

POLECAMY:10 przepisów drogowych,
które często łamiemy, bo o nich... zapominamy10 zdań, których twój szef nie powinien nigdy usłyszeć. Czego nie mówić, jeśli chcemy dostać podwyżkę lub awansNajseksowniejsze imiona. Sprawdź, czy jesteś na liście! [RAPORT]Luksusowe życie mafijnych bossów i gangsterów w Polsce [PRYWATNE ZDJĘCIA]Olbrzymi podziemny obiekt pod Poznaniem. Niezwykłe odkrycie z czasów PRL i zimnej wojny. Czym była Rokada? [ZDJĘCIA]Zobacz, jak mieszka Robert Lewandowski! Nowe mieszkanie piłkarza w Warszawie [ZDJĘCIA]

Kacper Rogacin

Absolwent Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości dział sport w "Polsce the Times" oraz dział wideo w serwisie Motofakty.pl. Od 2016 roku dział polityka w Agencji Informacyjnej Polska Press.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.