Anastazja Bezduszna

Mniej znaczy więcej, czyli porządek w łazience jest szczególnie zalecany

Proste formy łazienkowych mebli, jak na przykład konsola z wbudowaną umywalką podkreślą minimalistyczny styl wnętrz. Fot. Aquaform Proste formy łazienkowych mebli, jak na przykład konsola z wbudowaną umywalką podkreślą minimalistyczny styl wnętrz.
Anastazja Bezduszna

Przestronność, prostota i równowaga to kwintesencja minimalistycznego stylu. Uzyskanie takiego efektuda dopasowanie poszczególnych elementów wyposażenia i wystroju tak, by tworzyły spójną wizualnie całość.

Źródłem inspiracji dla nowoczesnego stylu minimalistycznego jest estetyka japońska. W tradycyjnych wnętrzach Kraju Kwitnącej Wiśni dominuje ascetyczna forma, stonowana kolorystyka i umiejętne połączenie wysokiej technologii z naturalnymi materiałami.

O ergonomii przestrzeni decyduje przede wszystkim jej wizualna przestronność, uzyskana dzięki wyeliminowaniu zbędnych elementów i obszernych dekoracji. W stylistyce wyposażenia przeważają geometryczne kształty i oszczędne wzornictwo. Estetyczna prostota idzie w parze z funkcjonalnością. Sprzęty stworzone z myślą o minimalistycznych łazienkach wyróżnia szereg udogodnień wpływających na komfort użytkowników, oszczędność wody i energii czy gwarancję zachowania najwyższego poziomu higieny.

Wejście w strugi deszczu

Popularnym materiałem stosowanym w aranżacji minimalistycznych wnętrz jest przejrzyste szkło, gwarantujące optyczne powiększenie przestrzeni. Odbijając promienie światła, nadaje ono wnętrzu przestronności i lekkości. Powszechnie wykorzystywane jest w produkcji między innymi kabin prysznicowych. W tego typu wyposażeniu stosuje się szkło wzmocnione dodatkowo powłoką polimerową DP active, która wyrównując jego powierzchnię, minimalizuje osadzanie się zabrudzeń.

- Modele zaprojektowane z myślą o oszczędnych wzorniczo wnętrzach wyróżnia asymetryczna konstrukcja. Często przybierają one formę kabin półotwartych, gdzie taflą szkła zabudowana jest tylko jedna płaszczyzna - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert marki Aquaform. - Dopełnieniem minimalistycznego charakteru wystroju jest zachowanie płaskiej posadzki poprzez wyeliminowanie tradycyjnego brodzika i zamontowanie odpływu bezpośrednio w podłodze - dodaje.

Według amerykańskiego stowarzyszenia przedstawicieli branży wnętrzarskiej National Kitchen & Bath Association, kabiny typu walk-in stanowią jeden z najważniejszych trendów aranżacyjnych 2016 roku.

Geometria strefy wannowej

Alternatywą dla kabiny prysznicowej będzie elegancka wanna o wyważonym, inspirowanym geometrią wzornictwie. W minimalistycznych łazienkach zastosowanie znajdą modele prostokątne przeznaczone do zabudowy. Dzięki pokryciu powierzchni okładziną wykorzystaną naścianach i podłogach, uzyskuje się ciekawy efekt optycznego powiększenia wnętrza.

Popularnym rozwiązaniem są także warianty z odkrytymi ściankami zewnętrznymi. W ich przypadku, o zachowaniu pożądanej kolorystyki decydować będzie jakość zewnętrznej powłoki. Wśród dostępnych na rynku pokryć, wysoką odpornością na odbarwienia, uszkodzenia i osadzanie się zabrudzeń wyróżnia się akryl.

Prócz walorów estetycznych, charakteryzuje się gwarantującymi bezpieczeństwo właściwościami antypoślizgowymi.

Prosta forma podumywalkowej konsoli

Oszczędnych wzorniczo inspiracji warto szukać również wśród rozwiązań przeznaczonych do aranżacji przestrzeni umywalkowej.

- Oryginalną formą cechuje się ceramika wpuszczana w blat szafki lub stawiana bezpośrednio na jej powierzchni - tłumaczy Aneta Dziedzina.

I w tym przypadku warto zaufać estetyce wyważonych geometrycznych brył, decydując się na niską, prostokątną umywalkę o szerokich rantach. Taka forma doskonale zharmonizuje się z meblami łazienkowymi o kształcie prostych modułów.

- Ciekawą alternatywą dla klasycznej szafki podumywalkowej jest konsola, czyli podwieszany blat, wyposażony opcjonalnie w pojemną szufladę. Takie rozwiązanie umożliwia zachowanie wolnej przestrzeni i nadanie wnętrzu lekkości - dodaje ekspert.

Wykorzystując efekt kontrastu, umywalkę w kolorze śnieżnej bieli możemy zestawić z konsolą utrzymaną w czerni lub w barwach naturalnego drewna.

Jak tafla szkła

Wizualne dopełnienie oszczędnej przestrzeni umywalkowej stanowić może lustro w formie prostokątnej tafli bez obramowania. W wystrój minimalistycznej łazienki warto wkomponować wariant wyposażony w system oświetlenia w technologii LED, który wyeliminuje konieczność montażu osobnych reflektorów. Rozwiązanie to cechuje się długą żywotnością i gwarancją oszczędności energii.

Przy wyborze lustra warto również zwrócić uwagę na rozwiązania zaawansowane technologicznie, które zwiększą funkcjonalność łazienkowego wnętrza, jak ukryta pod taflą mata grzewcza zapobiegająca zaparowaniu czy system bezdotykowego uruchamiania oświetlenia, reagujący na ruch dłonią.

Proste formy łazienkowych mebli, jak na przykład konsola z wbudowaną umywalką podkreślą minimalistyczny styl wnętrz.
Aquaform Każde wnętrze salonu kąpielowego z otwartą kabiną prysznicową wydaje się być bardziej przestrzenne.

Estetyczne przechowywanie

O wizualnej przestronności minimalistycznej łazienki decydują również odpowiednie meble, dopasowane pod względem konstrukcji i estetyki. Głównym wyróżnikiem tego stylu jest bowiem wyeliminowanie wszelkich zbędnych akcesoriów i ozdobników. Pomocne w uzyskaniu takiego efektu będą szafki o pojemnych półkach lub szufladach.

Oszczędnym wzornictwem cechują się modele zaprojektowane w formie wysokich, wąskich słupków. W minimalistycznym wnętrzu doskonale sprawdzą się meble o gładkiej powierzchni, których jedynym dekoracyjnym akcentem będzie oryginalny kształt uchwytu, asymetryczna konstrukcja drzwiczek lub kontrastujący kolorystycznie element.

Autor: Anastazja Bezduszna

Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.