Możesz przez rok uczyć się w USA. 1 września rusza nabór chętnych

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/Piotr Dobrosz
Norbert Ziętal

Możesz przez rok uczyć się w USA. 1 września rusza nabór chętnych

Norbert Ziętal

1 września rusza nabór do kolejnej edycji programu Future Leaders Exchange FLEX. Polscy uczniowie mają szansę na rok nauki w USA.

- Wyjeżdżając rok temu byłam ogromnie podekscytowana. Myślę, że w dużej części była to ekscytacja tą niewiadomą. Dopiero po przyjeździe miałam okazję zapoznać się w praktyce z tym, co mnie czekało - opowiada Kaja Figlarska, 18 - latka, uczennica drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.

Niedawno wróciła z rocznego pobytu w niewielkim miasteczku Northville w stanie Michigan, niedaleko Detroit w USA. Uczyła się w amerykańskiej szkole średniej, mieszkała u amerykańskiej rodziny. Jest pobyt sfinansował rząd USA, w ramach programu edukacyjnego FLEX - Future Leaders Exchange.

To była najlepsza rzecz w moim życiu

- Program FLEX był najlepszą rzeczą, jaka przytrafiła mi się w życiu. Dał mi szansę rozwinąć moje umiejętności, poszerzyć wiedzę i horyzonty oraz przeżyć przygodę mojego życia - mówi Kaja.

Pierwsza edycja programu ruszyła w 1992 r. i do tej pory z wyjazdów skorzystało 25 tys. uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej.

Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami innych krajów. Chodzi o to, aby młodzi ludzie mogli lepiej się poznać, aby goście z Euroazji mogli „z pierwszej ręki” dowiedzieć się i wyrobić sobie zdanie o Amerykanach. I odwrotnie, aby Amerykanie lepiej poznali gości z odległych krajów.

1 września rusza nabór do kolejnej edycji FLEX, na wyjazdy w roku szkolnym 2018/2019.

Kto może skorzystać?

Z naszego kraju osoba posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, urodzona pomiędzy 1 stycznia 2001 r. i 31 grudnia 2002 r. Chodzi o uczniów trzeciej klasy gimnazjum lub pierwszej klasy liceum lub technikum.

W przypadku niepełnosprawnych, chodzi o osoby urodzone pomiędzy 15 lutego 2000 r. i 15 lipca 2003 r. Trzeba znać język przynajmniej w stopniu komunikatywnym, znajomość zostanie sprawdzona testem ELTiS. Uczeń powinien osiągać dobre wyniki w nauce i mieć charakter przyszłego lidera. Trzeba spełniać również warunki określone dla osób starających się o wizę amerykańską typu J-1.

Szczegółowe informacje dostępne są w Internecie, na stronie americancouncils.pl. Aplikacje składa się on-line, do 1 października. Późniejsze postępowanie kwalifikacyjne prowadzone jest w przyjaznej atmosferze.
USA są inne niż znane z filmów fabularnych

Kaja twierdzi, że USA różnią się od stereotypów, które występują w telewizji, filmach itp.
- Przed wyjazdem nie wyobrażałam sobie, że będę mieszkała w ogromnym domu, moi przyjaciele będą jeździli Mustangami, a w moim ręku stale będzie kawa ze Starbucksa. I dobrze, bo wcale to tak nie wyglądało. Niestety, często myślimy, że życie w Stanach Zjednoczonych jest bardzo łatwe, wypełnione dostatkiem i „amerykańskimi uśmieszkami”. Jednak, przynajmniej z mojej perspektywy, życie w USA wcale nie jest oderwane tak mocno od rzeczywistości. Spokojnie mogę stwierdzić, że Amerykanie to tacy sami ludzie, jak my i tak jak my mają mniejsze lub większe problemy i radości w życiu codziennym - mówi Kaja.

Norbert Ziętal

Jestem dziennikarzem Gazety Codziennej "Nowiny" oraz dziennikarzem i wydawcą portali nowiny24.pl i naszemiasto.pl. Od 26 lat zarabiam na życie, opisując historie innych ludzi.


Zajmuję się szeroką tematyką, głównie związaną z Przemyślem i miejscowościami powiatu przemyskiego oraz granicą polsko-ukraińską. Moją specjalnością są tematy samorządowe, polityczne, kryminalne, różne problemy związane z funkcjonowaniem granicy polsko-ukraińskiej. Zajmuję się tematami gospodarczymi, finansowymi, turystycznymi, edukacyjnymi, mniejszości narodowych i nowych technologii.


Najbardziej lubię „odkrywać” i opowiadać historie ciekawych, szerzej nieznanych ludzi. Swoim Czytelnikom w przyjazny sposób, infografikami, przedstawiam świat różnych statystyk i liczb, ważnych w ich codziennym życiu. Data journalism (dziennikarstwo danych) jest tym, w czym czuję się najlepiej.


Prywatnie lubię podróżować, a także wspólnie z moimi dwiema córkami (10- i 13-letnią), poznawać świat kodowania, animacji i social mediów. 


 Każdą czynność można usprawnić 


TOP MOICH TEKSTÓW


Wydarzenia 


Rankingi 


Ciekawi ludzie 


Od Nowego Jorku po Moskwę


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.