Myj owoce leśne przed spożyciem i zbieraj tylko dobrze znane gatunki grzybów

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

Myj owoce leśne przed spożyciem i zbieraj tylko dobrze znane gatunki grzybów

Małgorzata Pieczyńska

Bąblowica atakuje. Sanepid apeluje, aby nie jeść owoców leśnych bez umycia oraz wystrzegać się grzybów, co do których nie mamy pewności, że są jadalne.

Bydgoszczanie uwielbiają wypady do lasu na maliny, jeżyny czy jagody. Tymczasem w Bytowie na Pomorzu zaatakowała bąblowica. To choroba, która przenosi się ze zwierząt na ludzi.

- Wywołują ją larwalne postaci tasiemców z rodzaju Echinococcus. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zarażonych lisów i psów - mówi dr nauk o zdrowiu inż. Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Bydgoszczy. - Mogą one dostać się do organizmu człowieka przez bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami żywności lub wody. Dwa przypadki bąblowicy zarejestrowaliśmy w województwie kujawsko-pomorskim w ubiegłym roku, a jeden w 2016 r. W tym do 21 sierpnia nie odnotowaliśmy żadnego.

Wywołują ją larwalne postaci tasiemców z rodzaju Echinococcus. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zarażonych lisów i psów

Przebieg choroby uzależniony jest od lokalizacji pasożyta. - Tasiemce mogą ulokować się w każdym organie, lecz najczęściej umiejscawiają się w wątrobie. Mogą też występować w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach, oku i przebywać tam nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta - informuje Jerzy Kasprzak.

Objawy bąblowicy związane są głównie z powiększaniem się cyst, uciskiem na otaczające tkanki oraz narządy i zależą od miejsca ich lokalizacji. Przykładowo cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone prowadzą do śmierci.

- Chorobę trudno zdiagnozować, jej leczenie trwa z reguły długo - mówi Jerzy Kasprzak. - Polega na chirurgicznym usunięciu cyst i podaniu odpowiednich leków.

Statystyki nie powinny więc uśpić naszej czujności. Choć co roku sanepid przypomina, by nie jeść nieumytych owoców leśnych, to mieszkańcy i tak wiedzą swoje. A bąblowica to groźna choroba. Dlatego podczas wędrówek na łonie natury nie należy jeść nieumytych owoców leśnych. Warto też pamiętać o każdorazowym myciu rąk przed przygotowaniem lub spożywaniem posiłków. Nie należy też pić wody z niepewnych źródeł.

- Poza tym osoby, które mają bezpośredni kontakt z lisami i ich kałem powinny używać środków ochrony osobistej - przede wszystkim rękawic - mówi Jerzy Kasprzak.

Jesienią w lasach zaroi się od grzybiarzy. Pamiętajmy, aby zbierać, tylko te gatunki grzybów, które dobrze znamy. W razie wątpliwości od poniedziałku do piątku w godz. 8-14 można zasięgnąć bezpłatnej porady grzyboznawcy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Kujawskiej 4.

- Do identyfikacji danego gatunku należy przynosić wyłącznie grzyby świeże, wykręcone w całości z podłoża - mówi Jerzy Kasprzak. - A nie, stare i przejrzałe, zbyt młode z niewykształconymi cechami osobniczymi, oczyszczone, pokrojone, ugotowane, zapleśniałe, zamrożone, usmażone, umyte czy zamarynowane.

Przestrogą dla wszystkich grzybiarzy niech będzie przykład z 2016 r. To wtedy 16-latka z Bydgoszczy wraz z matką zatruły się zasłonakiem rudawym, bo pomyliły te grzyby z kurkami. Matka szybko opuściła szpital, jej córka długo walczyła o życie.

Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.