Na Opolszczyźnie żyły wielkie gady. Oto dowody [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (O)
Anna Grudzka

Na Opolszczyźnie żyły wielkie gady. Oto dowody [zdjęcia]

Anna Grudzka

W Muzeum Uniwersytetu Opolskiego pokazano we wtorek wykopane na Opolszczyźnie zęby plejozaura. Czekały na ten moment 150 lat!

Wkrótce może się okazać, że nasz region pod względem paleontologicznym kojarzyć się będzie już nie tylko z krasiejowskim silesaurem, ale również z morskimi gadami. To za sprawą naukowców z UO, którzy zęby plejozaura i mezozaura odkryte na Opolszczyźnie, odnaleźli po latach w ...piwnicach Instytutu Zoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

- To znalezisko jest ważne pod względem naukowym i historycznym. Zęby w utworach kredowych wykopał ponad 150 lat temu niemiecki paleontolog Leonard. Nie dość, że zęby oznaczono nieprawidłowo, to jeszcze wyników jego badań szerzej nie publikowano, dlatego do tej pory Opole było białą plamą na mapie dużych gadów morskich - tłumaczy prof. Elena Jagt-Yazykova , kierownik Zakładu Paleobiologii Uniwersytetu Opolskiego.

Na trop zębów naprowadziła naukowców mała wzmianka z końca XIX wieku. Ostatecznie okazało się, że znalezisko, o których mowa, jest we Wrocławiu. - Wyszukał je dla nas kolega po fachu, dr Niedźwiecki i dzięki życzliwości władz instytutu, udostępnił. Swoje badania będziemy teraz kontynuować w kamieniołomie Odra. Nie jesteśmy wprawdzie w stanie określić, gdzie dokładnie kopał Leonard, ale wiemy, na jakiej głębokości. Dlatego liczymy na cenniejsze znaleziska - zapowiada prof. Jagt-Yazykova.

Zęby oraz inne paleontologiczne skarby ziemi opolskiej można oglądać w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego (Collegium Maius).

Anna Grudzka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.