Na Święta wydamy mniej [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Lodzki
Małgorzata Stempinska

Na Święta wydamy mniej [infografika]

Małgorzata Stempinska

Średnio będzie to 722 zł, czyli o ponad 100 zł mniej niż w roku ubiegłym. Kupimy też prezenty. Kobiety najchętniej pod choinką znalazłyby odzież i kosmetyki, a mężczyźni - elektronikę.

W tym roku Święta nie wyczyszczą nam portfela. Ceny produktów żywnościowych, które będą nam niezbędne do przygotowania potraw, wzrosną średnio o 1-2 proc. Zatem nie powinniśmy odczuć tej podwyżki.

Na Święta wydamy mniej [infografika]
jchg, freeimages.com

Pieniądze schodzą na dalszy plan

Oczywiście nie zapomnimy również o prezentach. Trzeba je doliczyć do wydatków na organizację Świąt.

Ile one łącznie wyniosą?

Z badania „Barometr Providenta” wynika, że na gwiazdkę planujemy przeznaczyć średnio 722 zł. To o ponad 100 zł mniej niż w roku ubiegłym. Wydatki jednak nie rozkładają się równomiernie. Około 24 proc. respondentów szacuje zakupy świąteczne na poziomie 400 zł, co czwarty Polak planuje zmieścić się w kwocie między 400 a 700 zł. 15 proc. z nas wyda od 700 do 1 tys. zł. Tylko 10 proc. badanych planuje wydatki większe niż tysiąc zł. Najwięcej na święta wydadzą mieszkańcy małych i średnich miast - ok. 800 zł. Mieszkańcy wsi i największych miast wygospodarują sumę o prawie 100 zł mniejszą. - Nie wiem, czy dam radę zmieścić się w tysiącu złotych - mówi wprost pani Krystyna , prenumeratorka „Pomorskiej” z Broniewic w gm. Janikowo. - Wigilia zawsze odbywa się u nas. Jedna córka upiecze ciasta, a druga zrobi barszcz z uszkami i sałatkę jarzynową. Przygotowanie pozostałych potraw spoczywa na mnie. Nie wspomnę już o tym, że muszę kupić wszystkie składniki. Z mężem mamy czworo wnucząt. Każdemu kupujemy prezent pod choinkę za 100 zł. Oczywiście są też drobniejsze upominki dla pozostałych członków rodziny. Dobrze, że sobie zaczynamy odkładać pieniądze już od września. Poza tym Święta to magiczny czas tylko raz w roku. Nie ma co na nich oszczędzać! - przekonuje nasza prenumeratorka.

Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska dopowiada: - Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, jak dużo w wymiarze materialnym kosztują nas przygotowania do Świąt. Jednak jesteśmy w stanie to zaakceptować, gdyż czas ten ma dla nas szczególny, symboliczny charakter. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie oraz rodzinny charakter Świąt wpływają na to, że pieniądze schodzą na plan dalszy.

Dla pań odzież, dla panów elektronika

Jaki prezenty gwiazdkowe są najbardziej pożądane w tym roku?

Respondenci mieli wymienić te o wartości do 200 zł. Kobiety najczęściej wskazywały na odzież i kosmetyki - chciałaby je znaleźć pod świątecznym drzewkiem co czwarta kobieta. Na biżuterię liczy co piata pani. Natomiast książki chciałoby otrzymać 9 proc., a elektronikę - 4 proc.

Jeżeli chodzi o mężczyzn, to jedna trzecia z nich chciałaby otrzymać właśnie elektronikę, 15 proc. odzież, 13 proc. alkohol. Z kolei co dziesiąty mężczyzna wskazywał na kosmetyki, a tylko 7 proc. respondentów przyznało, że chciałoby otrzymać książki lub muzykę. - Święta to czas, kiedy chcemy sprawiać sobie i bliskim przyjemność, ale powinniśmy planować wydatki świąteczne racjonalnie. Najważniejsze jest wspólne rodzinne spotkanie przy stole, a drogie prezenty i wyszukane potrawy nie powinny nam przysłonić relacji z drugim człowiekiem - zaznacza Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji Provident Polska.

Jak dodaje, liczba promocji oraz okazji proponowanych w tym czasie mogą nadwyrężyć nasz domowy budżet, a my możemy stracić kontrolę nad pieniędzmi. Dlatego musimy się pilnować.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.