Na tych stacjach benzynowych można tankować bez strachu

Czytaj dalej
Fot. Tadeusz Pawłowski
Sławomir Bobbe

Na tych stacjach benzynowych można tankować bez strachu

Sławomir Bobbe

UOKiK przyjrzał się prawie 1000 stacjom benzynowym w całej Polsce. Z roku na rok jest coraz lepiej ale i tak nie brakuje stacji, na których tankowanie oznaczać może kłopoty dla naszego auta.

Gdy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz pierwszy zaczął kontrolować stacje paliwowe - było to w roku 2003 - wyniki były wstrząsające. Niemal co trzecia stacja sprzedawała benzyny o złych parametrach, które narażały samochody na uszkodzenia, a właścicieli na potężne koszty. 15 lat później jest z tym o wiele lepiej, choć oszukujących na paliwie przedsiębiorców nadal nie brakuje.

- W efekcie naszych kontroli z roku na rok poprawia się jakość paliw ciekłych w Polsce. W 2017 roku norm nie spełniało już tylko 2,34 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na losowo wybranych stacjach benzynowych – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Olej podwyższonego ryzyka

Statystyki mówią, że ryzyko spotkania „trefnego” paliwa wzrasta, gdy auto napędzane jest olejem (3,4 procent próbek), mniejsze ryzyko niosą ze sobą auta zasilane LPG (2,1 procent), a najmniejsze benzyniaki (1,5 zakwestionowanych próbek). Łącznie inspektorzy zbadali 939 próbek pobranych na 939 stacjach.

 • gdzie było najwięcej odstępstw od normy?
 • co najczęściej kwestionowali kontrolerzy?
 • jak podczas kontroli wypadłu stacje z naszego regionu?

Przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.