Na wyspie Bolko powstanie nowy park [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Artur Janowski

Na wyspie Bolko powstanie nowy park [WIDEO, ZDJĘCIA]

Artur Janowski

Park upamiętni 800-lecie miasta. Posadzonych zostanie około 1600 drzew oraz kilkanaście tysięcy krzewów i innych roślin.

Koncepcja parku była już przygotowywana od wielu miesięcy, ale dopiero gdy w tym tygodniu zaczęliśmy się nią interesować, urząd miasta zorganizował oficjalną prezentację.

Projekt zakłada, że nowy park powstanie na terenie pomiędzy parkingiem na wyspie Bolko, a mostem kolejowym. Obecnie to kilkanaście hektarów gruntów, na których dominują pola i łąki.

Park ma upamiętnić rocznicę 800-lecia Opola, którą miasto hucznie obchodzi w tym roku.

- Park będzie nam przypominał o tej wielkiej rocznicy, ale też będzie się rozwijał wraz z miastem dlatego planujemy posadzenie 1600 drzew - tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Dodatkowo planujemy 3200 różnych, mniejszych roślin i ponad 12 tysięcy bylin (krzewy). Na park przeznaczymy teren od 8 do 16 hektarów.

Co ważne, w parku chętni mieszkańcy będą mogli sami posadzić swoje drzewo.

- Ma to walor edukacyjny, w tym roku dwukrotnie przeprowadzaliśmy akcję sadzenia drzew, które cieszyły się sporą popularnością. Teraz te drzewa pięknie rosną, a w parku 800-lecia chcemy tę akcję kontynuować. Opolanie będą mogli nie tylko posadzić swoje drzewo, ale też oznaczyć swoim imieniem i nazwiskiem - dodaje prezydent Wiśniewski.

Urzędnicy przedstawili dziś wizualizacje i wstępną koncepcję, ale o wszystkich szczegółach nie mówili. Miasto chce bowiem pozyskać unijną dotację, a wniosek zostanie złożony jesienią.

- Konkurencja będzie ogromna, dlatego nie chcemy odkrywać wszystkich kart, choć pewnie sporo widać na wizualizacjach - przyznał Wiśniewski, a potem dodał, że miasto kończy obecnie wykup ostatnich gruntów.

Koncepcja zakłada nie tylko posadzenie drzew, ale także wytyczenie alejek. Pojawią się ławki, ścieżki rowerowe oraz osiem portali symbolizujących 800-lecie miasta. Ratusz będzie aplikował o pieniądze z funduszu na tzw. bioróżnorodność, a to oznacza, że obecna zieleń na tym terenie w dużej części będzie musiała być zachowana.

- To ma być teren parkowy, ale z poszanowaniem tego co już jest. Zarośnięte oczko wodne, która tam obecnie się znajduje, pozostanie - mówi nam osoba, która widziała projekt.

Co ważne projekt można etapować, a wstępnie założono, że realizacja parku będzie kosztować 5 milionów złotych.

- Nawet jeśli nie otrzymamy wsparcia z Unii Europejskiej, to budowa parku w tym roku ruszy - zapowiedział Wiśniewski. - Chciałbym też przypomnieć, że wcześniej zdobyliśmy pieniądze z Aglomeracji Opolskiej na kładkę pieszo-rowerową nad kanałem Ulgi, z której zejść będzie można właśnie do nowego parku na Bolko. Uprzedzam też, że nowy park nie będzie w kolizji z planowaną przez nas trasą średnicową przez Pasiekę.

Prezydent chce, aby park 800-lecia był gotowy w tym roku, ale będzie o to bardzo trudno. Ratusz coraz częściej ma problemy ze znalezieniem wykonawców na zaplanowane inwestycje. Firmy chcą teraz zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu.

Artur Janowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.