MM

Nad wodą przyjemnie i bezpiecznie

Nad wodą Nad wodą
MM

Kąpiel w jeziorze lub zalewie to świetna ochłoda w gorące, letnie dnibŻeby przyjemność nie zamieniła się w koszmar, pamiętajmy o kilku zasadach.

Latem chętniej niż zwykle korzystamy z wypoczynku nad wodą. Dla seniorów wakacje to często okazja do wypadów z wnukami nad zalew czy jezioro. Żeby kąpiel była nie tylko przyjemna, ale i przede wszystkim bezpieczna, warto pamiętać o kilku zasadach.

Najważniejsza to korzystanie ze strzeżonych kąpielisk. Nie wchodźmy, zwłaszcza z dziećmi, tam, gdzie w razie wypadku nie będzie miał kto nam pomóc. O zakazie kąpieli zawsze informują znaki i tablice.

Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy dwa rodzaje flag: białą i czerwoną.
Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas możemy spokojnie wejść do wody. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu.
Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Ratownicy radzą, by nie wskakiwać do wody po długim pobycie na słońcu, ponieważ organizm jest rozgrzany i możemy doznać wstrząsu termicznego. Nie powinno się pływać w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub występują wiry wodne.
Materac nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak inne dmuchane zabawki. Lepiej nie kąpać się ani na czczo (wzmożona przemiana materii osłabia organizm), ani bezpośrednio po posiłku (zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka).

Przede wszystkim jednak nigdy nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich, nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu i nie skaczmy „na główkę” ani w inny sposób w nieznanych miejscach. Może to skończyć się tragicznie.

– Kąpiąc się, zwracajmy uwagę nie tylko na najbliższych, ale także na inne osoby obok nas

– mówią ratownicy.

– Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Tonący człowiek zwykle nie krzyczy, nie robi hałasu. Jeżeli jesteśmy w stanie mu pomóc, uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie czujemy się na siłach, muzimy zawiadomić właściwe służby oraz inne osoby.

Ważne i przydatne nad wodą numery telefonów to WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) - 601-100-100, a także ogólnoeuropejski numer alarmowy 112.

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.