Najciekawsze pomysły do budżetu obywatelskiego. Jest twój?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Najciekawsze pomysły do budżetu obywatelskiego. Jest twój?

Tomasz Rusek

Koniec! Już nie można zgłaszać propozycji do budżetu obywatelskiego w Gorzowie. Ale te, które są, oceniamy na piątkę z dużym plusem.

Czemu budżet obywatelski to taka ważna sprawa? Bo od lat realnie zmienia nasze osiedla, parki i chodniki. I angażuje w to tysiące gorzowian. Przecież w zeszłym roku w wyborze najważniejszych inwestycji i remontów wzięły udział 23 tys. mieszkańców. Dzięki temu powstały place zabaw, boiska, parkingi... - Mam nadzieję, że w tym roku dzięki budżetowi w końcu zmieni się też Park Wiosny Ludów - mówiła nam we wtorek, 22 marca Anna Rudnicka, która lubi się tu bawić z synem Maurycym (jest na to szansa, zerknijcie niżej na najciekawsze - naszym zdaniem - pomysły).

Czas na drugi etap

Za nami pierwszy etap akcji: zakończono przyjmowanie pomysłów na remonty, inwestycje i inne zmiany - termin minął 18 marca. W sumie wpłynęło 110 propozycji. Większość zebrano podczas - to tegoroczna nowość - osiedlowych spotkań. Dzięki temu pomysły są przemyślane, już przegadane między sąsiadami, a nawet wstępnie zweryfikowane przez urzędników.
Co teraz?

Zapytaliśmy o to wczoraj Annę Zaleską z biura konsultacji społecznych i rewitalizacji. Już znamy szczegóły. Ten tydzień - do 27 marca - to czas na uzupełnienie wniosku bądź wycofanie go przez mieszkańca. Na przełomie kwietnia i maja zakończy się dogłębna weryfikacja pomysłów (Czy propozycja mieszkańca to na pewno zadanie miasta? Czy da się je zrobić w jeden rok? Czy jest ogólnodostępne dla mieszkańców?). A na początku maja urząd ogłosi ostatecznie zakwalifikowane pomysły i ruszy z akcją promocyjną głosowania. Kiedy ono będzie? - Planujemy je na koniec maja lub początek czerwca - dodaje A. Zaleska. Konsultacje potrwają 15 dni. Najpóźniej 30 czerwca poznamy wyniki.

Miliony do podziału

Do podziału w przyszłym roku są 4 mln zł. Jednak ich dzielenie będzie wyglądało inaczej, niż dotychczas. Na pomysły dotyczące wyłącznie osiedli jest 2,4 mln zł. Na propozycje ogólnomiejskie następne 800 tys. zł i kolejne 800 tys. zł na propozycje dotyczące szkół i przedszkoli (ale te ostatnie nie będą poddane głosowaniu). Taki podział puli miał wyleczyć budżetowe patologie, czyli notoryczne zwycięstwa szkół i przedszkoli. Dlatego właśnie - na żądanie mieszkańców i uczestników konsultacji - pierwszy raz w historii budżetów obywatelskich wyłączono je ze wspólnego worka.

Nasza lista najciekawszych propozycji

Jesteśmy pewni, że każdy ze 110 zgłoszonych pomysłów jest dla kogoś najważniejszy na świecie. My przedstawiamy te, które naszym zdaniem mogą się przysłużyć największej liczbie mieszkańców albo w inny sposób znacząco wpłynąć na miasto (jego estetykę, bezpieczeństwo itp.).

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.