Leszek Kalinowski

Nasi naukowcy też brali udział w budowie pierwszego magazynu energii

Pierwszy w Polsce magazyn energii uroczyście otworzyli prezesi Energi oraz ekipa z Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z szefem robót elektrycznych E Fot. Archiwum Instytutu Inżynierii Elektrycznej UZ Pierwszy w Polsce magazyn energii uroczyście otworzyli prezesi Energi oraz ekipa z Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z szefem robót elektrycznych Energi
Leszek Kalinowski

Pierwszy w Polsce magazyn energii o mocy 0,75MW i pojemności 1,5MWh uroczyście otwarto na północy kraju.

To nieprawda, że wielkie rzeczy dzieją się w wielkich ośrodkach. Dowód? Instytut Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego może pochwalić się wieloma sukcesami. Jak choćby tym ostatnim... Pierwszy w kraju magazyn energii elektrycznej otwarto w Pucku. Eksperci są zgodni, że wydarzenie to rozpoczyna nowy rozwój energetyki. Co wspólnego z tą inwestycją mają naukowcy ze wspomnianego instytutu UZ? Magazyn zbudowano w ramach projektu badawczo-rozwojowego realizowanego z funduszy programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych), wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W projekcie tym uczestniczą naukowcy z UZ i Instytutu Energetyki z Gdańska.

Budżet całego projektu to niemal 20 mln zł, w tym Instytutu Inżynierii Elektrycznej UZ to 1,8 mln zł. Jak mówi dr hab. Robert Smoleński, prof UZ - magazyn składa się z dwóch kontenerów o wymiarach 12 m długości, 2,5 m szerokości i 3 m wysokości, a pojemność zainstalowanych w magazynie baterii, w technologii litowej, pozwoliłaby na zasilenie około 1000 odbiorców przez godzinę.

- Celem projektu jest utworzenie Lokalnego Obszaru Bilansowania (LOB), którego istotnym elementem jest uruchomiony magazyn energii - zauważa prof. Smoleński. - Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z istotnych zagadnień w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego oraz wymaganych parametrów jakości energii elektrycznej dostarczanej do odbiorców. Magazynowanie energii elektrycznej jest szczególnie istotne w przypadku sterowania systemami o znacznym udziale źródeł odnawialnych o niestałej dostawie energii pierwotnej.

Pracownicy UZ uczestniczyli w merytorycznym przygotowaniu koncepcji projektu oraz w czasie powstawania obiektu. Wykonywali kompleksowe badania parametrów jakości energii elektrycznej przed zainstalowaniem magazynu w zróżnicowanej sieci elektroenergetycznej w okolicy Władysławowa, stanowiącej ciekawy poligon badawczy. Występują tu farmy wiatrowe, biogazownia, a planowana jest też budowa farmy fotowoltaicznej. Obecnie wykonuje się analogiczne badania po zainstalowaniu magazynu, które określą jego wpływ i potencjał w świadczeniu usług systemowych. W ramach projektu realizowane są też inne innowacyjne koncepcje, opracowane przez zielonogórskich naukowców. Pracownicy instytutu ubolewają, że ich sukcesy nie przekładają się na zainteresowanie bezpośrednio związanym z tymi zagadnieniami kierunkiem studiów - efektywność energetyczna”. A jego wybór to gwarancja ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.