Nasze Dobre Podkarpackie 2019. Baleron z Wierzeic (Wierzawice)

Czytaj dalej
Fot. Materiały uczestnika konkursu
Urszula Sobol

Nasze Dobre Podkarpackie 2019. Baleron z Wierzeic (Wierzawice)

Urszula Sobol

Baleron z masarni „OSIP” z Wierzawic wyrabiany jest z wyselekcjonowanych kawałków karkówki, która na początku leżakuje przez 48 godzin w specjalnie przygotowanej marynacie z dodatkiem przypraw. Tradycja wykonywania baleronu i jego receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Produkt bierze udział w naszym konkursie Nasze Dobre Podkarpackie 2019.

Surowcem wykorzystywanym do produkcji baleronu jest wysokiej jakości mięso wieprzowe, pozyskiwane od rolników ze wsi Wierzawice i okolic.

Baleron z Wierzeic wyrabiany jest z wyselekcjonowanych kawałków karkówki, która na początku leżakuje przez 48 godzin w specjalnie przygotowanej marynacie z dodatkiem przypraw: soli, ziela angielskiego, liścia laurowego i rozgniecionego czosnku.

Mięso, aby równomiernie się zamarynowało, jest kilkakrotnie obracane. Po tym czasie mięso jest wędzone w tradycyjnych wędzarniach
- opalanych drewnem np. olchowym, bukowym lub grabem. To wszystko trwa około 5 godzin. Po tym czasie baleron trafia do pomieszczenia, gdzie jest schładzany - do temperatury około 18˚C.

Receptura oraz tradycja przygotowywania baleronu z Wierzeic przekazywana jest od wielu pokoleń m.in. dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich oraz innych organizacji.

Obecnie stosowany przepis niczym się nie różni od dawnego. Baleron z Wierzeic jada o wiele częściej aniżeli kiedyś. Nie jest też on już tylko potrawą świąteczną czy weselną, ale podczas licznych spotkań okolicznościowych czy festynów króluje on na stołach.

Baleron z Wierzeic (Wierzawice), który bierze udział w konkursie Nasze Dobre Podkarpackie 2019, wpisany jest na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nasze Dobre Podkarpackie 2019. Baleron z Wierzeic (Wierzawice)
Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.