Nasze Dobre Podkarpackie 2019. Hybrydowy kocioł na zrębkę drzewną firmy Altereco. Nowość na polskim rynku ekologicznych systemów grzewczych

Czytaj dalej
Fot. Materiały uczestnika konkursu
Opr. Ula Sobol

Nasze Dobre Podkarpackie 2019. Hybrydowy kocioł na zrębkę drzewną firmy Altereco. Nowość na polskim rynku ekologicznych systemów grzewczych

Opr. Ula Sobol

Kocioł firmy Altereco model ECO-QUENTIN to innowacyjny, ale jednocześnie sprawdzony przez tysiące klientów produkt który do spalania wykorzystuje zrębki drzewne. Produkt został zgłoszony do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie.

Misją firmy Altereco jest produkcja doskonałych, ekologicznych i maksymalnie sprawnych pieców C.O. na paliwa biomasowe, a co za tym idzie - podniesienie jakości naszego życia poprzez poprawę jakości powietrza i środowiska.

Kocioł biomasowy na paliwo stałe

Firma Altereco jest polskim producentem unikalnego rozwiązania wśród produktów branży kotlarskiej - hybrydowych kotłów na biomasę stałą. Głównym paliwem stosowanym w kotle jest niesortowana zrębka tartaczna - najtańsze paliwo dostępne na rynku. Paliwem alternatywnym może być pellet.

- O przewadze tego paliwa nad paliwem stałym (węglem) świadczą wyniki badań czystości spalin. My jednak poszliśmy o krok dalej i poza oczywistym celem, aby osiągnąć wysoką sprawność oraz spełnić wyśrubowane normy czystości spalin zgodnie z klasą 5 oraz tzw. ekoprojektem, zadbaliśmy również o zwiększenie ekonomii eksploatacji wykorzystując paliwo, które jest ogólnodostępne, ekologiczne i ekonomiczne - zapewnia producent kotłów. - Technologię spalania zrębki opracowaliśmy samodzielnie wymyślając sposób jej podawania, co okazało się niewykonalne dla wielu światowej sławy firm zajmujących się od wielu lat produkcją tego typu urządzeń. Zajęło nam to kilkanaście lat, ale efekt naszych prac został potwierdzony patentem, który uzyskaliśmy w 2016 roku. Tym samym śmiało możemy powiedzieć, że weszliśmy do czołówki branży kotlarskiej wyprzedzając wiele firm budujących ekologiczne i ekonomiczne kotły. Nasze rozwiązanie w stu procentach jest polską myślą techniczną, to polski produkt.

Patent na oszczędzanie

- Do ogrzania domu o powierzchni 150 m kw. potrzebujemy na sezon grzewczy ok. 3-4 ton węgla lub podobną ilość pelletu. Dzięki technologii Altereco i sprawnemu spalaniu, będziemy potrzebować ok. 10 metrów sześciennych zrębki. Koszt zakupu takiej ilości paliwa odnawialnego wyniesie od 500 zł-1500 zł - w zależności od tego czy kupimy zrębkę w tartaku luzem, czy pakowaną w wygodnych workach od producenta

- wyjaśnia Jacek Krzyżanowski, prezes firmy.

Technologia zastosowana w naszym systemie ECO QUENTIN pozwala na całkowite dopalenie związków lotnych, czyli gazów zawartych w paliwie, takich jak: wodór, tlenek węgla i trochę metanu. Tradycyjne kotły nie spalają tych gazów, które ulatując kominem powodują stratę energii i zanieczyszczają atmosferę.

Wysoka sprawność cieplna

Ponad 80 procent kotłów w Polsce pracuje z bardzo niską sprawnością rzadko kiedy przekraczającą 30 procent. Oznacza to, że tylko 30 procent paliwa zamieniane jest w nich na ciepło. To tak jakby całą resztę paliwa zaraz po zakupie wyrzucić na śmietnik, a tak naprawdę jest jeszcze gorzej, ponieważ paliwo, które nie zostanie zamienione w ciepło, nie ulega spaleniu i zanieczyszcza powietrze tworząc smog.

System ECO QUENTIN firmy Altereco pozwala na uzyskanie ponad 88 procent sprawności kotła, spalając uwolnione z paliwa gazy. Teraz zamiast wypuszczać je kominem, można je spalić, uzyskując bardzo dużo dodatkowej energii i czyste spaliny porównywalne do tych z kotła gazowego.

- Nasz produkt, spełniając bardzo wyśrubowane normy tzw. klasy 5 i dodatkowo zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie czystości spalin Ecodesign, udowadnia że technologia spalania zrębki drzewnej jest jedną z najczystszych. - Stosując zrębkę drzewną, którą jest bardzo łatwo wytworzyć, bez udziału specjalistycznych maszyn i niejednokrotnie dodatkowych substancji szkodliwych (jak to ma miejsce w innych paliwach pochodzenia drzewnego), uzyskujemy nieograniczony dostęp do taniego i ekologicznego paliwa odnawialnego - zapewnia producent.

Takie rozwiązanie podnosi nie tylko sprawność energetyczną naszych kotłów, ale co ważne, przynosi wymierne oszczędności w trakcie eksploatacji na przestrzeni wielu lat.

Nasze Dobre Podkarpackie 2019. Hybrydowy kocioł na zrębkę drzewną firmy Altereco. Nowość na polskim rynku ekologicznych systemów grzewczych
Materiały uczestnika konkursu
Opr. Ula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.