Nasze Dobre Podkarpackie 2021. Kiełbasa Wiejska z Masarni Kurek z Dulczy Wielkiej. Smaczny specjał z naszego regionu

Czytaj dalej
Fot. Materiały uczestnika konkursu
Urszula Sobol

Nasze Dobre Podkarpackie 2021. Kiełbasa Wiejska z Masarni Kurek z Dulczy Wielkiej. Smaczny specjał z naszego regionu

Urszula Sobol

Masarnia Kurek z Dulczy Wielkiej zgłosiła do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie 2021 Kiełbasę Wiejską. Produkt smaczny, o niepowtarzalnym zapachu, a przede wszystkim wyprodukowany w oparciu o tradycyjną recepturę.

Kiełbasa wiejska to znakomity produkt, który należy do tradycyjnych specjałów naszego regionu. Swój smak zawdzięcza aromatycznym naturalnym przyprawom. W połączeni z świeżo wyciskanym czosnkiem osiąga swą wyjątkowość.

Do produkcji kiełbasy wiejskiej używa się mięsa wyłącznie od lokalnych hodowców trzody chlewnej. Kolor kiełbasy jest uzyskiwany poprzez wędzenie.

Kiełbasa zachwyca nie tylko zapachem, ale też smakiem. warto podkreślić, że do jej produkcji nie stosuje się żadnych barwników ani aromatów.

Tradycyjna i niezmienione receptury

Od 1990 roku Masarnia Kurek przywiązuje ogromną staranność do tworzenia smaków. Wszystkie receptury to zasługa doświadczenia i wieloletniej pracy profesjonalnej załogi masarskiej.

Jedne z najpopularniejszych polskich wyrobów - kiełbasy, osiągnęły w Masarni Kurek kunszt mistrzowski. Nagrody dla kiełbasy duleckiej podsuszanej kiełbasy myśliwskiej, to ogromne wyróżnienie doceniające nasze starania. Z kolei Kiełbasa Wiejska w lipcu 2018 roku została uznana za Najlepszy Produkt Mięsny zgłoszony do konkursu „Przysmak Ziemi Podkarpackiej” podczas Podkarpackiego Dnia Wędliniarza. W 2021 roku Kiełbasa Wiejska otrzymała Ceryfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń Polskie”. - Naszą specjalnością są wędliny, które wykonujemy według tradycyjnych receptur niezmiennych od ponad 30 lat. Do ich produkcji wykorzystujemy świeże produkty wysokiej jakości, które pochodzą głównie od regionalnych rolników - podkreśla Andrzej Kurek, założyciel firmy.

Wyroby wytwarzane według tradycyjnych receptur

Firma Masarnia Kurek słynnie ze swojej ogromnej staranności w tworzeniu smaków. Dla potrzeb klienta w 2015 roku stworzono Sklep Firmowy „Kurek”. Wykorzystując pomysł i sentyment do kultury powstało wyjątkowe miejsce w którym wyeksponowano produkty własnej produkcji. Pomysł i realizacja zostały docenione wyróżnieniem przez Burmistrza Radomyśla Wielkiego.

Masarnia Kurek Dulcza Wielka nieustannie się rozwija biorąc udział w ciekawych projektach, imprezach lokalnych, regionalnych, piknikach rodzinnych i jubileuszach.

Ciekawostką jest fakt, że w 2014 roku Masarnia Kurek brała udział w biciu rekordu Guinessa na najdłuższą kaszankę na świecie.

Budują zaufanie wśród klientów

Masarnia Kurek po raz pierwszy bierze udział w konkursie Nasze Dobre Podkarpackie.

- Biorąc udział w konkursie Nasze Dobre Podkarpackie budujemy zaufanie wśród konsumentów, zwiększamy szansę na rozpoznawalność naszej marki w regionie co jest bardzo ważne przy rozwoju firmy. Zależy nam aby klienci mogli znaleźć potwierdzenie tego, że nasze wędliny tworzymy z pasją i dużym zaangażowaniem - podkreśla Justyna Kurek, właścicielka firmy Masarnia Kurek.

Warto wiedzieć!

Masarnia Kurek

To firma rodzinna, powstała w 1990 roku w Dulczy Wielkiej, miejscowości niedaleko Radomyśla Wielkiego, w powiecie mieleckim. Jako pierwsza masarnia w gminie Radomyśl Wielki szybko zyskała sobie przychylność. Indywidualne podejście właściciela do smaków klientów pozwoliło stworzyć receptury, które do dnia dzisiejszego cieszą się ogromnym uznaniem. Przez lata prowadzonej działalności i dzięki smacznym wyrobom wysokiej jakości, firma wypracowała sobie mocną pozycję na rynku lokalnym i regionalnym.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.