Nauczyciele napisali piosenkę dla uczniów

Czytaj dalej
Fot. Archiwum ZE-3 w ZIELONEJ GÓRZE
Leszek Kalinowski

Nauczyciele napisali piosenkę dla uczniów

Leszek Kalinowski

Nauczycielom zawsze ciężko jest się rozstać z absolwentami. Ci z Gimnazjum nr 8 napisali i nagrali dla uczniów piosenki. By podkreślić, jak są dla nich ważni

Uff! No i mamy wakacje. Po roku wczesnego wstawiania i kucia dwa miesiące laby. Ale dla nauczycieli i uczniów kończących szkołę to także czas rozstania. A to niełatwe. Zwłaszcza gdy nauczyciele przywiążą się do sympatycznej klasy, a uczniowie do sympatycznych nauczycieli.

Pedagodzy z Zespołu Edukacyjnego nr 3 na os. Pomorskim postanowili napisać piosenkę i nagrać ją na płytę. Zadedykowali ją trzecioklasistom, którzy opuścili placówkę... Na płycie znajdują się dwie piosenki: „Obyś zawsze dzieckiem był” oraz „Jesteście”, napisane specjalnie dla gimnazjalistów z III a.

- Pomysł zawiązania się zespołu wokalnego od razu podłapałam - mówi Dorota Konopacka. - Lubię śpiewać, więc z chęcią uczestniczyłam w próbach. Na jednej z nich padła propozycja nazwy naszej grupy - „Absolwenty”. Nikt nie protestował.

Wspólna nauka piosenki, uczenie się od siebie dawało pedagogom dużo radości.

- Pamiętam moment, kiedy mieliśmy próbę generalną przed występem. Każda z nas w czarnej pelerynie z kapturem. Efekt - niesamowity - opowiada nauczycielka. - I nagle w oknach naszej szkoły pojawiły się znajome buzie. To uczniowie. Na ich twarzach dominowało zaskoczenie i zaciekawienie. Miny takie obserwowałam podczas występu, a po nim były wielkie brawa. Dla takich chwil warto być nauczycielem. Nagrywanie piosenki w studio też okazało się świetną zabawą. Nerwy i tu się pojawiły. Ale muzyczne guru pań- Dorian Zarzycki - powiedział, że wszystko będzie ok. I było.

- Nigdy nie umiałam śpiewać, nie robię tego dobrze, bycie w zespole jest wychodzeniem z mojej strefy komfortu, a także pokazuje, że w każdym wieku można i warto zaczynać i próbować nowych rzeczy - przyznaje psycholog Karolina Szefler-Serylak.

- Dlaczego śpiewam? A dlaczego ptaki śpiewają? Bo poprzez śpiew przekazują coś ważnego, istotnego dla innych- mówi Elżbieta Goławska.

Do tremy podczas nagrania piosenek przyznaje się Ewa Przykuta, która dodaje: - Bardzo lubię śpiewać, ale gorzej z umiejętnościami. Myślę jednak, że chęci, okazja do spotkania z koleżeństwem, cel, jaki nam przyświecał, są najważniejsze...

Zdaniem Karoliny Kopaczyńskiej niespodzianka dla uczniów pozwoliła zrobić coś twórczego, tak innego od tego, czym zajmujemy się na co dzień.

Dla Arlety Koniecznej bycie w „Absolwentach” to wielkie wyzwanie i sprawdzenie samej siebie. To pokonanie lęku i tremy w czasie występów, zwłaszcza przed młodą publicznością.

Elżbieta Fiałkowska śpiewa od najmłodszych lat, gra na instrumentach. Wspólne muzykowanie sprawiło jej wielką radość. Ma też nadzieję, że nauczyciele zarażą swoją pasją uczniów. W studyjnym nagraniu wzięli też udział Ola Operchał (rodzic, z wykształcenia muzyk), Dorota Głowienka (słowa piosenek) i Dorian Zarzycki (autor muzyki).

- To frajda, że można łamać schemat nauczyciela przywiązanego do procedur i kryteriów - zauważa Dorota Głowienka.

- Praca w studiu to praca nad własnymi błędami i nad akceptacją samego siebie. To tak naprawdę jest najtrudniejszy element pracy muzyka - przyznaje D. Zarzycki.

Absolwenci nie kryją zadowolenia. Dzięki piosenkom będą jeszcze częściej wspominać szkołę. I oczywiście nauczycieli.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.