Nawet sprzątanie na błysk ma podłoże religijne [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Nawet sprzątanie na błysk ma podłoże religijne [WIDEO]

Jarosław Miłkowski

Czym różni się post w Wielki Piątek od tego w Wielką Sobotę? I kiedy zaczynamy świętować? Mówi nam o tym ks. Arkadiusz Wiącek.

Właśnie mamy Triduum Paschalne. Kiedy właściwie się ono zaczyna? Jedni twierdzą, że w Wielki Czwartek, inni, że w Wielki Piątek.
Triduum, jak mówi nazwa, to trzy dni. Trwa z czwartku na piątek, z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. To ma związek z hebrajskim sposobem liczenia dnia, czyli od zachodu słońca.

A dlaczego to są trzy dni?
To wynika z życia Jezusa. Przy ostatniej wieczerzy ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Później nadeszła Jego męka i odkupienie. A na końcu jest radość ze zmartwychwstania.

Kiedy zaczyna się Wielkanoc? W sobotę czy w niedzielę?
Uroczystością zmartwychwstania jest już wigilia paschalna w sobotę wieczorem. To już świętowanie. Niedzielny poranek i procesja rezurekcyjna, która w większości kościołów odbywa się właśnie wtedy, to świętowanie zmartwychwstania.

Cały wywiad przeczytasz w papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej oraz z wydaniu PLUS.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.