dr Łukasz Gajewski

Neutralność klimatyczna i rodzima elektroenergetyka

Węgiel brunatny, co do zasady jest trzy razy mniej zasobny w energię pierwotną Fot. archiwum polska press Węgiel brunatny, co do zasady jest trzy razy mniej zasobny w energię pierwotną
dr Łukasz Gajewski

Neutralność klimatyczna będąca motywem przewodnim szczytu Rady Europejskiej w dniach 12-13 grudnia 2019 roku wywołała wiele opinii, ocen oraz emocji towarzyszących tej tematyce. Jak każdy życiowy wybór niesie ze sobą szanse oraz zagrożenia. Warto jednak pamiętać, że dopóki strona europejska będzie otwarta na dyskusję, to Polska może tylko skorzystać. Jeżeli decyzje nie mają jeszcze charakteru ostatecznego, to zawsze można wynegocjować korzystne warunki. Trudno rozstrzygnąć skomplikowaną naturę problemu w kilku zdaniach, jakkolwiek można przybliżyć fundamenty polskiej elektroenergetyki.

Wypowiedzi rodzimych polityków na temat energetyki obserwuję od około siedemnastu lat i mogę stwierdzić, że w zdecydowanej większości mylą dwa różne pojęcia: ogólny bilans energii i bilans elektroenergetyczny. Ogólny bilans pokazuje użycie poszczególnych nośników i paliw w całości polskiej gospodarki. Kształtuje się mniej więcej na poziomie 54% węgla, 25,4% ropy, 12,5% gazu oraz 8.1% pozostałych.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
dr Łukasz Gajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.