Leszek Kalinowski

Nie będziemy się spóźniać, zegary wróciły na wieżę

Wczoraj zegarowe tarcze z mechanizmem wróciły na swoje miejsce Fot. Paweł Nijaki Wczoraj zegarowe tarcze z mechanizmem wróciły na swoje miejsce
Leszek Kalinowski

Po dwumiesięcznej przerwie zegary na ratuszowej wieży cieszą oczy zielonogórzan i ich gości. Teraz mają być jaśniejsze, bo podświetlone. Może nie będą ściągać też piorunów...

Cieszę się, że wreszcie na ratuszowej wieży nie ma tych czarnych dziur - mówi Aldona Jaske. - Przyzwyczaiłam się, że idąc do pracy czy na spacer, zawsze zerkam na ratuszowy zegar. Jak zniknął, jakoś się dziwnie poczułam, jakby nagle czegoś ważnego mi zabrakło.

Nie tylko pani Aldona wczoraj się ucieszyła. Wielu mieszkańców zatrzymywało się na deptaku i obserwowało to, co działo się na wieży.
- Teraz nie będę się mógł spóźniać. Miałem wymówkę, że w Zielonej Górze czas się zatrzymał, bo z czterech stron świata zniknęły zegary - śmieje się Waldemar Owczarek.

Problemy z zegarami zaczęły się w sierpniu zeszłego roku. Wtedy to piorun uderzył w ratusz. Widać niebo nie wytrzymywało już kłótni radnych na sesji. W sali obrad zamilkły mikrofony. Na wieży zatrzymał się czas. Wskazówki pokazywały ciągle 14.30. Ba, nawet mieszkańcom deptaka piorun namieszał w komputerach (najczęstsze uszkodzenie dotyczyło spalenia karty sieciowej).

Przewodniczący rady Adam Urbanik stwierdził nawet, że takie wydarzenie dawniej było opisywane w kronikach. Zegary próbowano naprawić. Okazało się, że bez skutku. Trzeba je było więc zdemontować i wywieźć do Łodzi, gdzie pod okiem specjalistów miały wrócić do życia. A dodać trzeba, że niewielu ich jest w naszym kraju. Problem jest nie tylko w rozmiarze zegarów, ale także w tym, że wygrywają one hejnał Zielonej Góry.

Prezydent Janusz Kubicki wierzył w umiejętności fachowców i obiecywał, że zegary wrócą na wieżę do 30 czerwca. No i okazało się, że powrót jest możliwy nawet miesiąc wcześniej. Zakres prac obejmuje wykonanie nowych tarcz, sterowników, napędu i przekładni wskazówkowych. Dodatkowo tarcze i wskazówki będą teraz podświetlane technologią LED.

Warto dodać, że ratuszowa wieża nie tylko teraz miała pecha. Najpierw była drewniana, ale spłonęła. Potem ratusz stał się murowany. Pożar z 1582 roku strawił budynek, pozostawiając tylko fundamenty i piwnice. Przebudowywany po kolejnych pożarach w 1627 i 1651 roku ratusz zachował swój pierwotny kształt.
Strzelista wieża ratusza, po pożarze z 1582 roku została podwyższona do 54 metrów i zwieńczona renesansowym hełmem. Po kolejnych pożarach z XVII wieku, dwukrotnie montowano zegar: trzy nowe tarcze zegara w 1628 roku, a nowy zegar w 1666 roku. Z kolei barokowy hełm razem z kulą, kurkiem i gwiazdą nasadzono ostatecznie w 1669 roku. Wadliwe osadzenie hełmu spowodowało jego odchylenie od pionu (w 1801). a

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.