Joanna Boroń

Nie odśnieżasz? Uważaj, grozi Ci grzywna!

Ostatnio kilka  wypadków miało miejsce na chodniku między komendą policji przy ulicy Krakusa i Wandy a szkołą, Fot. Czytelnik Ostatnio kilka wypadków miało miejsce na chodniku między komendą policji przy ulicy Krakusa i Wandy a szkołą,
Joanna Boroń

Przypominamy: właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżyć chodnik. Nie wywiązanie się z obowiązku może oznaczać grzywnę oraz odszkodowanie .

Piotr Simiński, komendant koszalińskiej Straży Miejskiej, mówi, że strażnicy jeszcze przed sezonem przypominali właścicielom nieruchomości o ich zimowych obowiązakach, z których najważniejszym jest właśnie odśnieżanie chodników. Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeżeli zatem chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości. Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinna już gmina. Jeżeli na chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie samochodów, wtedy do usunięcia śniegu zobowiązany jest zarządca drogi. Ponadto właściciel nieruchomości nie musi usuwać śniegu i lodu z przystanków komunikacyjnych czy torowisk pojazdów szynowych, nawet jeżeli położone one są wzdłuż jego nieruchomości.

Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń, każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany. To nie wszystko - osoba, która nie wywiązuje się z obowiązku usunięcia śniegu lub lodu na swojej posesji może być również pociągnięta do odpowiedzialności za wypadki zaistniałe na jej terenie. Osoba poszkodowana (np. osoba, która złamała sobie na chodniku nogę) może w takiej sytuacji domagać się odszkodowania za poniesione szkody (np. koszty leczenia) oraz ewentualnie zadośćuczynienia za doznane krzywdy (wynikające np. z bólu i cierpienia). - Teraz gdy spadł śnieg strażnicy podczas patrolowania przypominają o odśnieżaniu. Zauważyliśmy, że coraz więcej osób ma świadomość, że odśnieżanie i usuwanie nawisów śnieżnych to ich obowiązek - mówi komendant Simiński. - Tym, którzy nie pamietają zwykle wystarczy rozmowa i upomnienie, a nie grzywna.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.