Niebezpieczna gra ustawą o IPN. Co służy Polsce, a co jej szkodzi

Czytaj dalej
Fot. fot. Michał Gąciarz
Zbigniew Bartuś

Niebezpieczna gra ustawą o IPN. Co służy Polsce, a co jej szkodzi

Zbigniew Bartuś

Wbrew twierdzeniom PiS, walka z określeniem „polskie obozy” była ostatnio pełna sukcesów: winni przepraszali, niepoprawni musieli się liczyć z ostrą reakcją polskiej dyplomacji i Polonii oraz procesami o zniesławienie. Te procesy zaczęliśmy właśnie wygrywać. Bez awantur.

Za rządów PO i PSL wszystkie ambasady RP otrzymały instrukcję, jak reagować na użycie kłamliwego zwrotu „polskie obozy” w zagranicznych mediach i życiu publicznym. Nasi dyplomaci, przy wsparciu organizacji polonijnych, interweniowali, zmuszając oszczerców do przeprosin i sprostowań. Przy okazji odbiorcy największych mediów mogli poznać prawdę o roli Polski w II wojnie i sytuacji, w jakiej znaleźli się wówczas obywatele RP. Także o tym, jaką postawę wobec Holokaustu zajęło polskie państwo podziemne i jakie dyspozycje wydawał rząd na uchodźstwie. Świat dowiadywał się o Karskim, Żegocie itd.

Dzięki tym zabiegom i naciskom czołowe media w USA zapisały w tzw. stylebookach, czyli zbiorach zasad, jakimi kierują się dziennikarze, zakaz używania kłamliwego zwrotu. Gorzej było w Niemczech, gdzie - paradoksalnie - szkalujący zwrot pojawiał się najczęściej. Interwencje dyplomatyczne kończyły się wprawdzie sukcesem (przeprosinami), ale „błąd” był ciągle powtarzany.

Mec. Lech Obara, znany olsztyński radca prawny (reprezentujący Polaków m.in. w sporach z obywatelami Niemiec, którzy po II wojnie opuścili Warmię i Mazury i mimo uzyskania odszkodowań żądali zwrotu majątków), wraz z garstką byłych więźniów niemieckich obozów oraz prawników, dziennikarzy i społeczników, założył w 2013 r. stowarzyszenie Patria Nostra. Jego celem jest reagowanie na wszelkie próby przypisywania Polakom współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie.

W dalszej części tekstu:

 • twarde stanowisko Niemiec
 • minister Jaki chce karać
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.