Nikt nie chce odchudzać Ślązaków, chociaż są pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Anna Zielonka
Agata Pustułka

Nikt nie chce odchudzać Ślązaków, chociaż są pieniądze

Agata Pustułka

Instytut Żywności i Żywienia od kilkunastu miesięcy szuka szpitali i przychodni do udziału w bezpłatnym programie walki z nadwagę.

Do Instytutu Żywności i Żywienia z województwa śląskiego nie zgłosił się ani jeden szpital i ani jedna przychodnia, które wzięłyby udział w programie walki z otyłością, współfinansowanym przez rząd Szwajcarii i polskie ministerstwo zdrowia. Jeśli nikt się nie zgłosi do końca listopada z polsko-szwajcarskich funduszy skorzystają inne województwa.

Konkretnie chodzi o 12-tygodniowy program redukcji masy ciała oraz korzystanie z dietetycznych punktów konsultacyjnych w placówkach leczniczych na terenie całego kraju. W ramach tego projektu w każdym województwie przewidziana jest realizacja dwóch edycji programu redukcji masy ciała (przez dwa różne ośrodki).

Progam bardzo skutecznie odchudza uczestników, bo jak informuje jego koordynatorka dr Wioletta Respondek do września 2015 r. realizację programów odchudzających zakończyło 27 placówek w całej Polsce. W sumie rozpoczynało je 1350 osób, do końca wytrwało ponad 80 proc. , a ł ącznie uczestnicy programów stracili już ponad 4 tony nadmiernej masy ciała! Z badań epidemiologicznych wynika, że już co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty jest otyły. Problem ten z roku na rok staje się coraz bardziej poważny. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia ostrzegają, że bez podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do powstrzymania rozwoju epidemii otyłości w Polsce, nasze społeczeństwo czeka znaczący wzrost zachorowalności na cukrzycę, choroby krążenia, nowotwory oraz wiele innych poważnych dolegliwości i powikłań. - Nadwaga i otyłość są obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce i na świecie. Wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że otyłość jest chorobą, a do tego przyczynia się do rozwoju innych chorób przewlekłych, jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotwory złośliwe (m.in. rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego), kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne (zespół policystycznych jajników), zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego czy nocny bezdech - ostrzega prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Każdy z uczestników programu może liczyć na kompleksową opiekę specjalistów: dietetyków, rehabilitantów, psychologów. Do udziału w programie mogą zgłaszać się placówki medyczne mające podpisane umowy z NFZ i posiadające niezbędne zaplecze do przeprowadzenia próby wysiłkowej z oceną kardiologa, zajęć z psychologiem i zajęć sportowych. Problem otyłości coraz bardziej dotyczy najmłodszych. W grupie wiekowej 11-latków dogoniliśmy już Amerykanów. Tymczasem w ramach Śląskiego oddziału NFZ w 2015 r. tylko ok. 270 dzieci w wieku 7-18 lat wyjechało na leczenie uzdrowiskowe, ukierunkowane na leczenie otyłości. - Tego rodzaju turnusy realizowane są w pięciu uzdrowiskach: Rabka-Zdrój, Szczawno Zdrój, Kołobrzeg, Ciechocinek i Kudowa-Zdrój. Dzieci w wieku 7-18 lat wyjeżdżają do uzdrowiska bez opiekuna, w ramach 27-dniowego turnusu. Turnusy dla dzieci młodszych, gdzie wymagana jest obecność opiekuna, trwają 21 dni - w 2015 r. skorzystało z tej formy leczenia 1 dziecko - mówi Małgorzata Doros rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ. Aktualnie skierowania są weryfikowane na bieżąco, tj. bez konieczności oczekiwania. Skierowanie na tego rodzaju leczenie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista, pamiętając o dołączeniu do wniosku aktualnych badań krwi i moczu dziecka oraz kserokopii karty szczepień. Zabiegi zlecane w ramach ww. turnusów obejmują np. ćwiczenia grupowe, masaż mechaniczny, trening stacyjny, ćwiczenia w basenie.

Szczególnie o wagę powinny dbać kobiety w ciąży. Jeśli mama je za dwoje to urodzi grubaska, który całe życie może mieć problem z nadwagą. Zabrzańskie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka proponuje udział w bezpłatnych warsztatach dietetycznych dl a mam. Zgłosiło się sto pań. Ciężarna ze zbyt dużą masą jest narażona na cukrzycę, wysokie ciśnienie, prob lemy z karmieniem piersią , zakrzepy, zakażenia dróg moczowych , a nawet poronienia.

Podczas ciąży przyrost dodatkowych kilogramów przy normalnej wadze wynosi od 12 do 16 kg. Zdarza się, że kobieta przytyje nawet 30 kg, co przez specjalistów klasyfikowane jest już jako zbyt duży lub patologiczny przyrost masy ciała...


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.