Niszczy pamięć, odziera z godności. Alzheimer wprowadza się do nas niepostrzeżenie

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Jolanta Zielazna

Niszczy pamięć, odziera z godności. Alzheimer wprowadza się do nas niepostrzeżenie

Jolanta Zielazna

Kim pani jest? - pyta mąż swoją żonę, która opiekuje się nim od lat. Choruje na Alzheimera i nie poznaje bliskich. 21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

Kim pani jest? - pyta mąż swoją żonę, która opiekuje się nim od lat. Demencja zniszczyła mu pamięć. Portfele upycha po kieszeniach, bo w domu grasuje złodzieje, który go okrada. A to on sam chowa pieniądze w różnych dziwnych miejscach i zapomina o tym. Rozbiera się, niszczy rzeczy, bo ktoś mu każe. I bardzo przekonująco tego "ktosia" opisuje. Albo niepostrzeżenie wychodzi z domu w nocy lub w dzień. Znika. Szuka go potem pół osiedla i policja, znajduje gdzieś leżącego, bo gdy się potknie i przewróci nie ma siły wstać.

Zaczyna się niewinnie, od kłopotów z pamięcią właśnie. Bagatelizujemy je, bo z wiekiem to normalne, że pamięć szwankuje - uważamy.

Więcej o chorobie Alzheimera w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.