Zbigniew Bartuś

Nowa skarbówka przyjazna czy groźna dla uczciwych?

Nowa skarbówka przyjazna czy groźna dla uczciwych? Fot. TOMASZ HOŁOD
Zbigniew Bartuś

Czy przeciętny polski przedsiębiorca ma się bać urzędników, czy raczej z nadzieją oczekiwać zmian na lepsze?

Wielu przedsiębiorców narzeka, że sygnały płynące ze strony rządu są sprzeczne. Kierowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego Ministerstwo Rozwoju roztacza wizje ułatwień i wciela w życie zapisy pożytecznego pakietu „100 zmian”. Z drugiej strony kierowane przez tego samego wicepremiera Ministerstwo Finansów uszczelnia system podatkowy, by zwiększyć dochody państwa. Mocno rosną bowiem wydatki budżetu, m.in. na transfery socjalne, jak emerytury i program 500 plus.

Dwa tygodnie temu na tych łamach prof. Mariusz Andrzejewski, współtwórca programu gospodarczego PiS, zapewnił, że rząd nie zamierza zabierać pieniędzy uczciwym firmom, a uszczelnienie systemu polega na zatrzymaniu działania podatkowej mafii. Będzie to korzystne dla uczciwych, bo organy podatkowe mają zarazem poprawić jakość obsługi firm i podejście do biznesu.

Zmiany na lepsze potwierdza Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP ds. podatków.

- Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają pierwsze miesiące działania Krajowej Administracji Skarbowej. Widoczne sygnały, że podejście do podatników się zmienia, dają nadzieję na prawdziwą rewolucję w kontaktach podatników z urzędami. Mariusz Korzeb przyznaje również, że zmiana wizerunku wymaga od KAS olbrzymiej pracy, bo przez lata skarbówka wytrwale pracowała na opinię wroga, a nie przyjaciela firm.

Kontrole wycelowane

KAS powstała w wyniku konsolidacji służby celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej; działa od początku marca. Z ankiety przeprowadzonej przez Pracodawców RP wynika, że urzędnicy skarbowi wydają się być lepiej przygotowani pod względem merytorycznym i podejmują czynności, które są ukierunkowane na sprawne załatwianie spraw, a nie obciążanie podatników zbędnymi żądaniami i biurokracją. - Podatnicy zwracają również uwagę na lepszy kontakt z urzędnikami prowadzącymi ich sprawy i możliwość załatwiania wielu kwestii drogą elektroniczną - opisuje Mariusz Korzeb.

Piotr Walczak, wiceszef KAS, zauważa, że przyjazne podejście do uczciwych firm wcale nie kłóci się z celem, jakim jest zwiększenie wpływów podatkowych. Od stycznia do końca sierpnia dochody z tego tytułu wzrosły o 15 proc. - do 210,9 mld zł; przy tym wpływy z akcyzy zwiększyły się o 4 proc., z PIT o 8 proc., z CIT o 13 proc., a z VAT o 23 proc. Zdaniem kierownictwa KAS, to głównie zasługa wyraźnego ograniczenia szarej strefy, zwłaszcza w newralgicznych branżach, jak paliwowa czy tytoniowa.

Walczak zwraca uwagę, że liczba kontroli wyraźnie zmalała, natomiast lawinowo wzrosła ich skuteczność - czyli wykrywalność nieprawidłowości. Oznacza to, że kontrole wycelowane są w firmy, których działania budzą wątpliwości, a nie w ogół firm, z których skarbówka próbuje potem coś wycisnąć. Zdecydowanie mniej jest kontroli u drobnych przedsiębiorców.

Nadmiar bez konsultacji

Co niepokoi właścicieli firm? Nadmiar nowych przepisów oraz ich jakość. Ponad połowa ustaw wpływających na działalność gospodarczą powstaje na szybkiej ścieżce parlamentarnej - bez konsultacji z nikim. W dodatku mrożąco na przedsiębiorców wpływają działania lub wypowiedzi innych członków rządu, np. ministra sprawiedliwości. Może to skutkować zmniejszeniem inwestycji.

Organizacje gospodarcze zgodnie wskazują także, że część - proponowanych przez resort finansów - przepisów uszczelniających system podatkowy, np. tzw. ustawy antyoptymalizacyjnej, której celem jest eliminacja agresywnego obniżania lub unikania podatków przez rekiny biznesu, „będzie negatywnie oddziaływać na uczciwych przedsiębiorców i stanowić istotną ingerencję w warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce”. Konfederacja Lewiatan wyraża obawy, że „może to doprowadzić do obniżenia wzrostu gospodarczego oraz zmniejszenia atrakcyjności Polski dla inwestorów”.

Szczęśliwie, Ministerstwo Rozwoju poddaje tego typu regulacje szerokim konsultacjom z organizacjami przedsiębiorców, więc jest szansa, że propozycje urzędników zostaną lepiej dopracowane i nie zaszkodzą uczciwym firmom.

Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.