Nowotwory na Podkarpaciu zabijają 4 tys. osób rocznie

Czytaj dalej
Fot. Michal Gaciarz / Polska Press
Ewa Kurzyńska

Nowotwory na Podkarpaciu zabijają 4 tys. osób rocznie

Ewa Kurzyńska

W 2014 r. na raka zmarło 4149 osób z naszego regionu, w tym 2400 mężczyzn i 1749 kobiet - wynika z najnowszego raportu Podkarpackiego Rejestru Nowotworów, który jest prowadzony w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkiem nr 1 w Rzeszowie.

W przypadku mężczyzn największe śmiertelne żniwo zbierają nowotwory płuca (27 proc. zgonów), gruczołu krokowego (10 proc.), żołądka (7 proc.), jelita grubego (7 proc.) i trzustki (6 proc.). Te pięć nowotworów odpowiada wśród mężczyzn aż za 57 proc. wszystkich zgonów z przyczyn onkologicznych.

U kobiet najczęstszą przyczyną śmierci z powodu raka były nowotwory atakujące: piersi (14 proc.), płuco (13 proc.), jelito grube (8 proc.), jajnik (7 proc.), trzustkę (6 proc.) i mózg (5 proc.). Bez względu na płeć walkę z rakiem najczęściej przegrywali pacjenci po 65. roku życia.

Statystyki nie napawają optymizmem. Każdego roku do grona pacjentów onkologicznych dołącza blisko 9,5 tys. mieszkańców Podkarpacia. W stosunku do roku 2004 to wzrost liczby nowych zachorowań aż o 44,8 proc.! Skąd taki skok?

- Po pierwsze, możliwości diagnostyczne są dziś dużo większe niż kiedyś. Dzięki temu są wykrywane i rejestrowane nowotwory złośliwe, których kiedyś w ogóle nie udawało się stwierdzić. Po drugie, żyjemy coraz dłużej, a choroby nowotworowe częściej atakują seniorów - wyjaśnia dr n. med. Jan Gawełko, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Specjaliści są zgodni, że powstawaniu niektórych rodzajów nowotowrów sprzyja niezdrowy styl życia. Szkodzi brak ruchu, zbyt tłuste i przetworzone jedzenie, przewlekły stres.

- Na plus należy natomiast policzyć rosnącą świadomość wśród pacjentów, którzy szybciej niż jeszcze dekadę, czy dwie temu zwracają uwagę na niepokojące objawy. Dzięki temu coraz częściej udaje się wykryć zmiany chorobowe na wczesnym etapie. Znaczenie ma także upowszechnienie badań przesiewowych w kierunku np. raka piersi, czy raka szyjki macicy - dodaje dr Jan Gawełko.

Najtrudniejsi przeciwnicy

Niestety, wciąż jest sporo nowotworów złośliwych, które mają złe rokowanie niezależnie od stadium, w którym zostaną wykryte. Jednym z takich zabójców jest rak trzustki, na którego zmarła m.in. znana aktorka Anna Przybylska, czy Steve Jobs, twórca firmy Apple.

Trudnym przeciwnikiem dla lekarzy jest także rak żołądka, który wykryty we wczesnym stadium pozwala uratować tylko co drugiego chorego. Dużym wyzwaniem dla specjalistów jest wciąż walka z nowotworami mózgu.

Ewa Kurzyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.