Nowy most na Odrze teraz będzie szybko rósł

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Nowy most na Odrze teraz będzie szybko rósł

Marek Białowąs

W tym tygodniu zacznie się kolejny etap budowy mostu na Odrze. Szykują się też zmiany w organizacji ruchu na budowie trasy S3.

Drogowcy z firmy Strabag mają czas do lata przyszłego roku, aby ukończyć budowę czteropasmowej trasy S3 na odcinku między Sulechowem a północnym węzłem zielonogórskim. Kierowcy jeżdżący tą drogą mogą zauważyć, że budowlańcy ostro wzięli się do pracy. Nie widać jednak zza szyby auta, jak duże postępy uczyniono przy budowie nowego mostu na Odrze. Tam na ukończeniu jest już ostatnia podpora mostu, a w tym tygodniu drogowcy rozpoczną operację nasuwania na gotowe podpory pierwszych elementów konstrukcji.

- Do nasunięcia mamy od strony zalewowej 10 elementów. Każdy z nich ma 21 m długości i ponad 12 m szerokości. Powstanie więc odcinek mostu o długości 210 m - mówi Dariusz Korpusiński, kierownik budowy przeprawy przez rzekę. - Do nasunięcia tak dużego elementu jest wykorzystywane specjalne urządzenie. Cała operacja trwa kilka godzin.

Wkrótce więc nowy most zacznie nabierać realną postać. Prowadzić do niego będzie nowa, budowana właśnie jezdnia.
- Nie mamy żadnych opóźnień na budowie, trzymamy się harmonogramu - mówi Hubert Sosnowski, kierownik budowy odcinka z firmy Strabag. - Wkrótce planujemy też zmianę ruchu pojazdów na trasie. I tak na łuku drogi przed Zieloną Górą auta będą jechać po prawej, nowej już części trasy. Podobna zmiana czekać będzie też kierowców na odcinku przed Sulechowem, z tą różnicą, że ruch będzie odbywał się po lewej stronie.

Budowa mostu w Cigacicach na S3
Mariusz Kapała Budowa mostu ma się ukończyć za rok. Później przyjdzie czas na rozbiórkę starej konstrukcji.

Pierwsza zmiana ruchu zostanie wprowadzona prawdopodobnie za około 2 tygodnie, kolejna pod koniec lipca. Czy wpłyną one na tworzenie się korków na trasie?

- Ruch mógłby odbywać się płynnie, gdyby kierowcy jechali dopuszczalną prędkością 60 km/h - wyjaśnia H. Sosnowski. - Jednak większość z nich woli zwalniać do 20 km/h i patrzeć na naszą pracę. Wtedy niestety tworzą się korki.
Przypominamy, że w ramach kontraktu Strabag ma zbudować 13,5 km drugi odcinek S3 oraz dostosować istniejącą już trasę do ruchu jednokierunkowego. Rozbierze istniejący most i zbuduje dwa nowe mosty w Cigacicach. Powstaną też dwa przejścia dla zwierząt. a

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.