„Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym”. Najpierw trzeba poznać technikę, a później uruchomić wyobraźnię

Czytaj dalej
Fot. Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz

„Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym”. Najpierw trzeba poznać technikę, a później uruchomić wyobraźnię

Jerzy Doroszkiewicz

„Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym” to nazwa projektu, mającego za zadanie ocalić tradycję tkaniny dwuosnowowej w Podlaskiem. Będzie konkurs plastyczny dla najmłodszych, warsztaty tkactwa i fan klub „Wokół tkaniny”.

- O widzi pan: tu jest już tułów jelonka, zaraz uruchomię „dyskotekę” i pojawi się mordka - objaśniała wczoraj technikę wytwarzania tkaniny dwuosnowowej Teresa Pryzmont, jedna z najbardziej znanych podlaskich tkaczek. Mieszkanka Wasilówki Kolonii k. Kumiałki (pow. sokólski) jest jedną z ikon tworzenia tkanin dwuosnowowych. O ocalenie tej tradycji dba Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Bo dziś w województwie jest tylko 12 tkaczek.

W artykule przeczytasz o projekcie mającym za zadanie ocalić tradycję tkaniny dwuosnowowej w Podlaskiem oraz o konkursie plastycznym dla najmłodszych.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jerzy Doroszkiewicz

Szeroko pojęta kultura - to temat rzeka, który można eksplorować w nieskończoność. A że w Białymstoku dzieje się wbrew pozorom sporo - warto o tym pisać. A kiedy jest czas - skonfrontować z tym, co dzieje się w Polsce i świecie i podzielić się przemyśleniami z Czytelnikami i Internautami. Stale zaglądamy do Opery i Filharmonii Podlaskiej, śledzimy poczynania Teatru Dramatycznego, ale nie zaniedbujemy Białostockiego Teatru Lalek i teatru szkolnego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. A zatem - do zobaczenia na imprezach i do poczytania

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.