Obok budowy Centrum Matki i Dziecka, także rozbudowa oddziałów

Czytaj dalej
Fot. Czesław Wachnik
Czesław Wachnik

Obok budowy Centrum Matki i Dziecka, także rozbudowa oddziałów

Czesław Wachnik

Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2020 roku

Po latach dyskusji, targów i rozmów stało się. We wtorek, 14 marca, podpisano umowy na dofinansowanie z budżetu wojewódzkiego kilku inwestycji, które będą prowadzone w lubuskich szpitalach, a konkretnie w Zielonej Górze, Zaborze i Międzyrzeczu. Najwięcej pieniędzy trafi do Zielonej Góry. Jak wynika z wczorajszej konferencji prasowej do 2020 roku ma to być ponad 104 mln zł, z których 92 mln zł będzie kosztowało utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze. Co chyba najważniejsze, od wczoraj można mówić o rozpoczęciu budowy wspomnianego centrum.

Jak powiedział dyrektor szpitala Stanisław Łobacz, w ciągu najbliższego miesiąca planuje się ogłoszenie przetargu na wyłonienie firmy, która wybuduje łącznik, którym można będzie przechodzić z przyszłego centrum do sąsiedniego budynku, gdzie dziś jest m.in. oddział ginekologiczny. Budynek ten zostanie także gruntownie przebudowany.

Natomiast przetarg na budowę wielopiętrowego obiektu, w którym znajdzie się centrum, zostanie ogłoszony najpewniej w maju, czerwcu w systemie ,,zaprojektuj i zbuduj”. Projekt ma być gotowy do jesieni, tak, by przed zimą można było rozpocząć pierwsze prace. Ich zakończenie i otwarcie centrum zdrowia zaplanowano na 2020 rok. Czasu zostało zatem niewiele. Co też ważne, na budowę zabezpieczono pieniądze, 56 mln zł ma pochodzić z Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, 12 mln zł wyasygnował sejmik województwa, a reszta zostanie pokryta z budżetu lecznicy.

Jak powiedział dyrektor szpitala Stanisław Łobacz, celem budowy centrum jest stworzenie nowoczesnej bazy łóżkowej i diagnostyczno - zabiegowej spełniającej najwyższe standardy pediatrycznego szpitala klinicznego.

W planowanym centrum znajdzie się sześć oddziałów wyposażonych w ponad 170 łózek dla matek i łóżeczek dla dzieci i noworodków. I tak będą to:

Jednak budowa centrum nie jest jedyną inwestycją szpitala. Ponad 8,3 mln zł zostanie przeznaczona na modernizację i doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, 1,3 mln zł na utworzenie Pracowni Leków Cytostatycznych a 2,4 mln zł na I etap modernizacji Klinicznego Oddziału Onkologii.

Marszałek Elżbieta Polak podkreśliła, że celem władz wojewódzkich jest sprawienie, by nasze placówki reprezentowały poziom europejski.

- Chcemy poprawić warunki leczenia oraz pracy lekarzy. Dlatego współfinansujemy rozwój naszych szpitali - podkreśliła marszałek Polak.

Pieniądze trafią też do Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze oraz Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu. W pierwszym przypadku będzie to 1,2 mln zł m.in. na montaż windy dla niepełnosprawnych oraz renowację sali kryształowej pałacu w Zaborze, gdzie mieści się szpital. Jego dyrektor Krzysztof Krzyżanowski podkreślił, że montaż windy zapewni możliwość dostępu do pomieszczeń szpitala na wszystkich kondygnacjach pacjentom niepełnosprawnym. Obecnie są oni noszeni po schodach. Natomiast sala kryształowa będzie wykorzystywana m.in. na gimnastykę korekcyjną dzieci i młodzieży.

Natomiast szpital w Międzyrzeczu dostanie 1,1 mln zł na modernizację Oddziału Psychiatrycznego Ogólnego. Jak powiedział jego dyrektor Jacek Hudziak budynek nie był remontowany od ponad 20 lat i jego stan nie odpowiada dzisiejszym wymaganiom. - Bez remontu moglibyśmy stracić kontrakt z NFZ_- dodał dyrektor.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.