Norbert Ziętal

Oburzenie po rozbiórce pomnika w Birczy, ku czci obrońców przed UPA. Gmina twierdzi, że obelisk zostanie odbudowany z nową tablicą [FOTO]

Zdjęcia rozebranego pomnika ku czci żołnierzy poległych z bandami UPA w Birczy. Fot. Andrzej Zapałowski/Facebook Zdjęcia rozebranego pomnika ku czci żołnierzy poległych z bandami UPA w Birczy.
Norbert Ziętal

- W Birczy przy drodze krajowej w dniu 11 lipca 2019 roku (!) rozebrano pomnik ku czci czterech żołnierzy WP, którzy zginęli w walkach z UPA — napisał na Facebooku Andrzej Zapałowski, historyk z Przemyśla. Gmina Bircza wydała oświadczenie o prowadzonych pracach remontowo-budowlanych pomnika. Ma on być odbudowany, z nową tablicą.

Chodzi i pomnik ku czci czterech żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy 4 marca 1947 r. zginęli w walkach z UPA w Jamnej Dolnej.

- Tak niektórzy uczcili rocznicę ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej! W Birczy przy drodze krajowej w dniu 11 lipca 2019 roku (!) rozebrano pomnik ku czci czterech żołnierzy WP, którzy zginęli w walkach z UPA. Należy pamiętać, iż szeregowcy byli brani do WP i nie mieli wpływu na to, gdzie będą służyć! Data rozbiórki i sam jej fakt jest wyjątkowo skandaliczny!

- napisał na Facebooku dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk z Przemyśla.

Zamieścił kilka zdjęć rozbitego pomnika. Oglądając je, można odnieść wrażenie, że pomnik rozbił jakiś wandal i zostawił po sobie smutne pobojowisko.

Informacja szybko rozeszła się w Internecie. Pojawiło się mnóstwo komentarzy.

W dalszej części artykułu m.in.:

 • jak gmina tłumaczy rozbiórkę pomnika
 • co będzie na nowej tablicy
 • co się wydarzyło 4 marca 1947 r. w Birczy

 

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.