Od smrodu jeszcze nikt nie umarł... Na pewno?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Reszka
Jarosław Reszka

Od smrodu jeszcze nikt nie umarł... Na pewno?

Jarosław Reszka

Jako hipochondryk lubię przeglądać straszne statystyki. Dzięki temu wiem, że w przedziale wiekowym 55-64 Polaków najczęściej zabijają nowotwory.

Za nimi w kolejności są choroby układu krążenia, układu trawiennego i układu oddechowego. Po 64. roku w gangu zabójców choroby układu krążenie awansują przed nowotwory, a choroby układu oddechowego przed choroby układu trawiennego. I tak już pozostaje, także w grupie wiekowej 75+. Gdybyśmy zaś rzucili okiem na wpisy w aktach zgonu z rubryce „przyczyna”, to znaleźliśmy bardziej wyraziste portrety zabójców.

Numer jeden nosi choroba niedokrwienna serca, dwójka to udar mózgu, trójka - miażdżyca, czwórka - rak płuca. Pozostali członkowie gangu zabójców to już przestępcza druga liga. Żadna inna choroba nie kosi rocznie więcej niż 10 tysięcy Polaków, a umiera nas co roku 360-370 tysięcy.

Wyobraźmy sobie teraz, że te 600 dusz uleciało nie w wyniku smogu, lecz z powodu wypadków na drogach w Bydgoszczy i jej okolicy. Bylibyśmy w szoku, nieprawdaż?

Dlaczego przed Bożym Narodzeniem zacząłem przeglądać statystki zgonów? Szukałem w nich pozycji: „zatrucie w wyniku wdychania skażonego powietrza”. Niestety, nie znalazłem takiej jednostki chorobowej. Domyślam się, że wyraźne ślady zbrodniczej działalności smogu można znaleźć zarówno wśród chorób krążenia, jak i pozostałych z wymienionych plag zdrowotnych, ze szczególnym wskazanie na choroby układu oddechowego.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.