Marzena Sutryk

Oddaj głos na budżet obywatelski w Koszalinie

Urny do głosowania są dostępne m. in. w ratuszu, Parku Wodnym, Kryterium, Atrium, Emce, bibliotekach, szkołach Fot. Radosław Brzostek Urny do głosowania są dostępne m. in. w ratuszu, Parku Wodnym, Kryterium, Atrium, Emce, bibliotekach, szkołach
Marzena Sutryk

Od poniedziałku mieszkańcy Koszalina mogą głosować na projekty obywatelskie.

To już czwarta edycja Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Formuła ta staje się coraz bardziej popularna wśród samorządów w regionie - budżet obywatelski wprowadzono też m. in. w Darłowie, Bobolicach.

Akcja w Koszalinie potrwa do końca listopada. W tym czasie mieszkańcy Koszalina (już od 16. roku życia - liczy się rocznik, nie data urodzin) mogą wybierać projekty autorstwa mieszkańców, które - ich zdaniem - są warte realizacji. Pieniądze na projekty będą pochodzić z kasy miejskiej - tu jest przewidziane do wydania 1,5 miliona złotych w ramach budżetu obywatelskiego. I to właśnie mieszkańcy zdecydują, na które projekty wydać te pieniądze w przyszłym roku.

Od dzisiaj w 32 punktach w mieście (m. in. w ratuszu i w centrach handlowych - w Atrium i w Emce) są dostępne urny - to dla tych, którzy wolą tradycyjną metodę głosowania. Przy urnach można znaleźć druki ankiet do głosowania. Głosować można tylko raz w trakcie danej edycji. Trzeba podać swoje dane, pesel.

Można też skorzystać z wygodniejszej metody głosowania, bez wychodzenia z domu - przez internet (poprzez stronę internetową ratusza „obywatelski Koszalin”).

W sumie na liście do głosowania jest 20 projektów (po 10 w każdej kategorii). Można wskazać maksymalnie trzy projekty w każdej z dwóch kategorii.

Zdecyduj, jak wydać 1,5 miliona złotych

Są 32 miejsca, gdzie są urny do głosowania. Można też głosować przez internet. Każdy może wskazać po trzy projekty w każdej z dwóch kategorii.

Aby głos był ważny, należy zaznaczyć minimum jeden projekt (stawiamy znak „x”).

W grupie tzw. małych projektów do 50 tys. zł są do wyboru: 1/ Akcja „Nie nowotworom u dzieci”. Pomysł, by przez 6 dni poddano badaniom przy użyciu specjalistycznego sprzętu blisko 400 dzieci z Koszalina (m. in. stan tarczycy, węzłów chłonnych). Koszt 40 tys. 2/ Podożynkowo i sportowo - wartość projektu to 50 tys., to pomysł na siłownię zewnętrzną na terenach podożynkowych, do tego ławki i nowe kosze na śmieci. 3/ Pozytywny Koszalin - Kolorowy Koszalin - udekorowanie krzewami ronda, koszt 30 tys. 4/ „Ostatnie dni na Pomorzu” - inscenizacja historyczna (45 tys.) - przedstawienie ostatnich dni 1945 na Pomorzu Zachodnim. 5/ Mini Park przy ul. Wenedów (50 tys.) - przebudowa placu zabaw. 6/ Rokosowo na sportowo (23,8 tys.) - park przy pętli autobusowej. 7/ Kącik rekreacyjny - siłownia zewnętrzna przy ZS8 (43,8 tys.). 8/ Dojście piesze od centrum do szkoły przy ul. Andersa - skrót dla młodzieży (20 tys.). 9/ Dojście do „zebry” przez jezdnię przy muzeum od strony przerwy w murze od strony starego miasta (30 tys.). 10/ Łuk Tęczy - chodnik ul. Bajkowa za 5 tys.

Projekty duże, do 500 tys. zł: 1/Park doświadczeń Clausiusa - urządzenia do obserwacji zjawisk fizycznych, montaż przy obserwatorium, 80 tys. 2/ Lochy Rycerskiej Radochy - podróż do średniowiecza - 396 tys.; miejsce edukacji historycznej przy ul. Pileckiego. 3/ „Bez barier” - Karuzela dla dzieci niepełnosprawnych na ogólnodostępnym placu zabaw (90 tys.). 4/ City Golf Koszalin - 18-dołkowe pole do gry w mini golfa za 250 tys. 5/ Trzy legendarne mosiężne figurki i ławka z autorem legend Gracjanem Bojarem-Fijałkowskim za 470 tys. 6/ Mobilne Muzeum - aplikacja na smartfony ze zdjęciami i historią starego Koszalina, za 60 tys. 7/ Park Robin Hooda - postrzelony Koszalin, park atrakcji łuczniczych za 450 tys. 8/ Nowe przystanki autobusowe, 20 za 500 tys. 9/ Trzy ławki w różnych częściach miasta nawiązujące kształtem do danego miejsca (300 tys.). 10/ Zagospodarowanie terenu przy ul. Gierczak pod rekreację - 500 tys.

Marzena Sutryk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.