Odkomarzanie. W Rzeszowie już było, a Tarnobrzegu nadal trwa. Co z komarem tygrysim, możemy się go obawiać?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Arkadiusz Iskierka

Odkomarzanie. W Rzeszowie już było, a Tarnobrzegu nadal trwa. Co z komarem tygrysim, możemy się go obawiać?

Arkadiusz Iskierka

Jak co roku zmagamy się z plagą komarów. Ze sklepowych półek w mgnieniu oka znikają środki przeciwko dokuczliwym owadom, a niektóre podkarpackie miasta decydują się na chemiczną walkę z komarami. Jednak są inne, naturalne rozwiązania tego problemu. Co roku wraca także temat komara tygrysiego. Czy możemy się go obawiać?

Początek lata to okres, w którym komary dokuczają ludziom najbardziej. To też dobry czas na zwalczanie tych owadów, dlatego podkarpackie miasta decydują się na chemiczną walkę z natrętnymi owadami.

W Rzeszowie pierwsze odkomarzanie i odkleszczanie odbyło się 30 czerwca i 1 lipca. Opryski miały miejsce w ponad 60 miejscach, na łącznej powierzchni 133 ha, w tym na placach zabaw, w parkach i zieleńcach. Następne zwalczanie odbędzie się za dwa tygodnie.

W Tarnobrzegu początkowo odkomarzanie planowano na poniedziałek 6 lipca jednak deszczowa pogoda uniemożliwiła przeprowadzenie akcji.

- Pogoda nie była łaskawa do tego typu akcji, za to, niestety, sprzyjała komarom. Dotkliwie dają się nam wszystkim we znaki. Trzymajmy więc kciuki za bezwietrzną, bezdeszczową aurę, byśmy mogli ruszyć z odkomarzaniem miasta i przeprowadzić je zgodnie z planem

– mówił we wtorek Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega

W Tarnobrzegu pogoda dopisała kolejnego dnia, a firma zajmująca się odkomarzaniem w obawie przed złą pogodą zrobiła nieco więcej niż było zaplanowane na noc z 7 na 8 lipca. W pierwszej kolejności odkomarzone zostały tarnobrzeskie osiedla mieszkalne. W następnych dniach władze miasta przewidują podobną akcję na ogródkach działkowych.

- Będziemy informować działkowców o planach odkomarzania ogródków. W tej chwili nasi pracownicy starają się ustalić w jakich dniach będzie odpowiednia pogoda do tego typu działań - mówi Joanna Rybczyńska z UM Tarnobrzeg.

WIDEO: Nowy groźniejszy kleszcz dotarł do Polski

W dalszej części: Odkomarzania to kosztowne akcje: w Rzeszowie to 26 tysięcy złotych za dwa zabiegi, a w Tarnobrzegu to prawie 96 tysięcy złotych. Okazuje się, że są lepsze rozwiązania niż stosowanie chemii do walki z komarami.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Iskierka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.