Sławomir Draguła

Opolskie gminy inwestują w policję. To się wszystkim opłaca

Nowy posterunek policji w Prószkowie i dwa nowe radiowozy. Do tego wszystkiego dołożyła się gmina. Fot. Archiwum Nowy posterunek policji w Prószkowie i dwa nowe radiowozy. Do tego wszystkiego dołożyła się gmina.
Sławomir Draguła

Samochody, alkomaty, komputery, remonty komend, nowe posterunki, czy dodatkowe służby - na to wszystko płyną fundusze z kas gmin oraz powiatów.

Chętnie pomagamy policji, bo bezpieczeństwo jest bezcenne, a gminy również mają obowiązek dbania o nie - mówi Andrzej Wesołowski, burmistrz Tułowic. - Druga sprawa jest taka, że, nie mamy straży miejskiej i część jej obowiązków niejako przejęli nasi policjanci, więc tym bardziej to dobrze wydane pieniądze.

Gmina, którą kieruje burmistrz Wesołowski, dołożyła się właśnie do nowego radiowozu dla komisariatu w Niemodlinie, który patroluje już Tułowice i okoliczne wsie. To 40 tysięcy złotych. Drugą połowę dała Komenda Główna Policji.

Wcześniej Tułowice dały też z własnego budżetu około 80 tysięcy złotych na remont pomieszczeń pod posterunek policji w tym mieście, który został otwarty w zeszłym roku. Zresztą nieruchomość, w której urzędują mundurowi, również należy do gminy.

Coraz więcej samorządów wspiera policję, tak naprawdę te, które tego nie robią, są w mniejszości.

Dzięki pomocy gmin nowe radiowozy trafiły też w ostatnim czasie m.in. do Prószkowa (dwa samochody, na które samorząd dał 80 tys. zł). W tym roku również i tu został utworzony nowy posterunek, a gmina Prószków dołożyła się do remontu i wyposażenia pomieszczeń dla mundurowych. Z kolei Łubniany (30 tysięcy złotych), Dobrzeń Wielki (15 tysięcy) i Murów (5 tysięcy) złożyły się na terenową kię, którą używają stróże prawa patrolując ich gminy.

- Ta pomoc dużo dla nas znaczy, a dzięki współpracy z samorządami, nasi ludzie są bardziej mobilni i mogą być bliżej społeczeństwa, to ono na tym zyskuje - przyznaje młodszy inspektor Rafał Droz­dow­ski, komendant miejski policji w Opolu.

Za dodatkowe pieniądze są dodatkowe patrole

Tylko Opole tym roku przekazało policji 200 tysięcy złotych w ramach Funduszu Wsparcia Policji. To ponad 1500 dodatkowych służb.

Pozostało jeszcze 36% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Draguła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.