Oto, gdzie szybko można zoperować zaćmę

Czytaj dalej
Elżbieta Włodarczyk

Oto, gdzie szybko można zoperować zaćmę

Elżbieta Włodarczyk

W Łodzi na operację zaćmy można czekać ponad 2 lata! Ale te zabiegi okulistyczne można bardzo przyspieszyć.

Aż 242 pacjentów wystąpiło do NFZ z wnioskiem o zwrot pieniędzy, które wydali na operację usunięcia zaćmy za granicą. Fundusz będzie musiał im wypłacić łącznie 677 tys. zł. Mieszkańcy naszego województwa w większości, 237 chorych, usuwali zaćmę w Czechach. Trzech pacjentów zoperowało się w Niemczech, a dwóch we Włoszech. W ubiegłym roku za granicą zoperowało się 3,5 razy więcej chorych z naszego regionu niż w 2015 roku, kiedy to zaćmę w krajach Unii Europejskiej usunęło 68 pacjentów.

- Za zabieg usunięcia zaćmy w jednym oku w Czechach pacjenci płacą, w zależności od rodzaju wybranej soczewki, od 2500 do 3200 zł, w Niemczech tego typu operacja jednego oka kosztuje od 3400 do 4900 zł - wyjaśnia Magdalena Góralczyk z biura prasowego łódzkiego oddziału NFZ. -We Włoszech taki zabieg to wydatek ponad 5 tys. zł.

NFZ nie zwraca pacjentom pełnej kwoty, jaką zapłacili za operację. Refunduje im ją tylko do takiej wysokości, jaką płaci oddziałom w naszym regionie za wykonanie takiego zabiegu. W ubiegłym roku było to 2111 zł za zabieg usunięcia zaćmy niepowikłanej lub 2307 zł za zabieg usunięcia zaćmy powikłanej.

Pacjenci, którzy decydują się na zabieg za granicą, czekają na niego ok. 2 tygodni. Pojawiły się już firmy, które pośredniczą w takich usługach i dowożą pacjentów z Polski do klinik za naszą południową granicą.

W Łodzi na operację usunięcia zaćmy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w zależności od kliniki czeka się od roku (Księży Młyn) do dwóch i pół roku (Jasne Błonia). Jeśli pacjent chce zoperować się prywatnie, to poczeka jedynie 2 tygodnie, ale zapłaci za operację jednego oka co najmniej 2700 zł.

Chory, który chciałby zoperować się w kraju Unii Europejskiej i ubiegać się o refundację kosztów leczenia w NFZ, musi złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia, oryginał rachunku, dokument potwierdzający pokrycie całości kosztów świadczenia oraz oryginał lub kopię skierowania do szpitala, wystawionego przez polskiego lekarza.

Elżbieta Włodarczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.