Papierosy, alkohol i paliwa pojadą tylko autem z GPS

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Tomasz Kapica

Papierosy, alkohol i paliwa pojadą tylko autem z GPS

Tomasz Kapica

Rząd planuje dodatkowe obostrzenia przy przewozie towarów akcyzowych. Opolscy przedsiębiorcy są za, o ile nie będzie to generowało kosztów.

Ministerstwo Finansów stara się uszczelnić tzw. lukę VAT-owską, czyli zmniejszyć skalę wyłudzania podatku VAT. Najnowszym pomysłem rozwiązania problemu jest wyposażenie wszystkich samochodów przewożących duże ilości paliwa, papierosów czy alkoholu w obowiązkowe nadajniki GPS.

Resort tłumaczy, że zmiany umożliwią skuteczną kontrolę i wyłapywanie sytuacji, w których dochodzi do nielegalnego obrotu paliwami lub transportowane są towary, które pochodzą np. z przemytu. Ponadto nie pozwolą na stosowanie tzw. karuzeli VAT-owskich, czyli sytuacji, w których paliwo jest fikcyjnie sprzedawane wielu firmom, by na końcu wyłudzić zwrot podatku.

Za brak nadajnika przewoźnikom ma grozić kara 10 tys. złotych, a za jego wyłączenie podczas jazdy 7,5 tys. zł. Przewóz towarów miałby być ewidencjonowany w specjalnym rejestrze.

Opolscy przewoźnicy w większości mówią, że pomysł co do zasady jest dobry.

- Wyeliminuje nadużycia i nieuczciwą konkurencję - mówi Bernard Groeger, właściciel firmy Grotrans z Łan, która zajmuje się przewozem paliw i olejów napędowych, a także posiada własne stacje paliw. - Mam jednak nadzieję, że to będzie maksymalnie uproszczone i że nie dojdzie na przykład do sytuacji w którejś jakieś zewnętrzne firmy będą dodatkowo zarabiać na obsłudze takiego systemu, powodując zwiększone koszty działalności.

Nowe prawo ma dotyczyć tylko hurtowych ilości paliwa, papierosów, czy alkoholu.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.