Pasażer zadecyduje o rozkładzie jazdy pociągów

Czytaj dalej
Michał Kurowicki

Pasażer zadecyduje o rozkładzie jazdy pociągów

Michał Kurowicki

Jeszcze do środy mamy szansę dodać uwagi do nowego rozkładu jazdy pociągów PKP Intercity. Wystarczy wypełnić jedną ankietę.

- Poranny pociąg do Warszawy mógłby odjeżdżać przynajmniej godzinę wcześniej! - denerwuje się zielonogórzanka Sylwia Wierzcholska. - Teraz wyjeżdża o godz. 5.51 i jest na miejscu o godz. 10.02. To mi zupełnie nie pasuje, bo w Warszawie muszę być godzinę szybciej, na dziewiątą. Kilka razy, żeby być na czas, musiałam jechać nocnym pociągiem, który startuje od nas około trzeciej w nocy i dojeżdża do stolicy o ósmej rano. Ale wtedy człowiek wysiada w Warszawie wyczerpany. Czy nie da się jakoś zmienić tego rozkładu?

Okazuje się, że każdy pasażer może mieć pewien wpływ na przyszły rozkład jazdy pociągów. Jeszcze przez najbliższe dwa dni, do środy, PKP Intercity zbierają od podróżnych propozycje zmian w rozkładzie, który zacznie obowiązywać od 10 grudnia br.

- Tak jak w ubiegłym roku, także i w tym uruchomiliśmy konsultacje społeczne, dotyczące nowego rozkładu jazdy - informuje Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity. - Postaramy się uwzględnić jak najwięcej propozycji wysłanych do nas przez naszych pasażerów. Musimy jednak pamiętać, że nie jesteśmy jedyną firmą korzystającą z infrastruktury kolejowej w Polsce. Dlatego ewentualne zmiany muszą zostać skonsultowane z zarządcą infrastruktury (PKP PLK) oraz ministerstwem infrastruktury i budownictwa.

Każda osoba, która będzie chciała wyrazić swoją opinię i dodać uwagi do przyszłego rozkładu jazdy, może zrobić to za pomocą specjalnej ankiety. Zamieściły ją na swojej stronie internetowej PKP Intercity. Aby dodać tam własną uwagę, trzeba najpierw otworzyć stronę internetową www.intercity.pl. Następnie kliknąć w zakładkę: ,,wyraź swoją opinię o rozkładzie jazdy PKP Intercity“.

Sugestie mogą odnosić się np. do godzin lub terminów kursowania pociągów czy nowych połączeń całorocznych lub sezonowych. Ważne jest, aby za punkt odniesienia przyjąć obowiązujący w tej chwili rozkład jazdy. Musimy też podać konkretną linię, co do której zgłaszamy uwagi i dokładne godziny przejazdów.

Jednak zanim będziemy mogli dodać tam swoją opinię, musimy wypełnić dość długi formularz. Trzeba w nim odpowiedzieć m.in. na pytanie, jak często podróżujemy pociągami i na jakich trasach. W jakim celu najczęściej jeździmy na danym odcinku oraz czy wolimy pociągi przedziałowe czy takie bez przedziałów.

Pomimo, że nowy rozkład PKP Intercity zacznie obowiązywać dopiero od 10 grudnia, kolejarze zbierają opinię już dziś. Dzieje się tak dlatego, że układanie rozkładu jazdy rozpoczyna się jeszcze w styczniu. Wtedy zapadają pierwsze ustalenia związane z ofertą międzynarodową.

Na podstawie przekazanych czasów jazdy, na poszczególnych liniach, już w lutym tworzony jest wstępny zarys rozkładu jazdy. Wtedy też odbywają się wewnętrzne ustalenia na temat oferty w nowym rozkładzie, z odpowiednim ministerstwem. A pod koniec marca i w kwietniu składane są wnioski do zarządcy infrastruktury o przydzielenie trasy pociągu w nowym rozkładzie. Dlatego pośpieszmy się, bo jeśli chcemy dodać swoje uwagi, mamy czas do środy.

Michał Kurowicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.