Paweł Adamowicz w prokuraturze

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Jacek Wierciński, Szymon Zięba

Paweł Adamowicz w prokuraturze

Jacek Wierciński, Szymon Zięba

Prezydent Paweł Adamowicz został w czwartek 27 kwietnia 2017 r. przesłuchany w roli świadka w prokuraturze. Śledczy sprawdzają, czy mogło dojść do „przekroczenia uprawnień”.

Samorządowiec został przesłuchany przez prokuraturę w ramach wszczętego w marcu śledztwa. Prowadzone jest ono w sprawie „przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, w związku z wydatkowaniem środków gminy miasta Gdańsk podczas organizacji obchodów jubileuszu 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego”. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Czytaj więcej na ten temat: Kontrowersje wokół organizacji jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego. Przesłuchano Pawła Adamowicza

To niejedyna sprawa, w której się pojawia nazwisko Adamowicza. Wrocławscy śledczy w ramach innego, przedłużonego do 30 czerwca postępowania, badają kilka wątków. Ich wątpliwości budzi m.in. zakup przez Adamowicza dwóch mieszkań, a przez jego rodziców jednego, na osiedlu Neptun Park.

Transakcje opiewające na niemal 1,5 mln zł zawarto w 2005 roku, tuż przed przyjęciem przygotowanej przez podlegający politykowi magistrat korzystnej dla budowniczego osiedla zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz pozwoleniem na budowę.

Adamowicz przyznaje, że cena była atrakcyjna - około 6 tys. zł za m kw. - twierdzi jednak, że wynikała jedynie z terminu zawarcia umowy - nim budynki powstały - i zakupu „hurtem” trzech lokali naraz.

Druga kwestia to transakcja, do jakiej między magistratem a budowniczym Neptun Parku doszło 2,5 roku później. W 2008 roku ten sam deweloper wygrał miejski konkurs i w zamian za graniczącą z osiedlem działkę o powierzchni 19 tys. m kw. miał przekazać miastu 115 mieszkań. Teza prokuratury: Gdańsk nie naliczył inwestorowi kary umownej, choć około 50 lokali dostał miesiąc później, niż powinien, a drugie tyle otrzymał z poślizgiem.

Co w śledztwie działo się przez ostatnie osiem miesięcy i jakie są nowe ustalenia? - Uzyskano szereg istotnych dowodów oraz zainicjowano czynności uwzględniające występowanie w sprawie zagadnień specjalistycznych, które pozwalają na znacznie bardziej precyzyjne ustalenia faktyczne i stwarzają perspektywę jednoznacznego wyjaśnienia kwestii ewentualnej odpowiedzialności karnej określonych osób - oględnie stwierdza Robert Tomankiewicz, naczelnik Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu.

Jacek Wierciński, Szymon Zięba

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.