Ewa Andruszkiewicz, (olis)

Pięć zasad zdrowego człowieka

Świetnym rozwiązaniem dla seniorów może być nordic walking. Ważne jednak, żeby opanować właściwą technikę maszerowania. Wbrew pozorom nordic walking Fot. 123rf Świetnym rozwiązaniem dla seniorów może być nordic walking. Ważne jednak, żeby opanować właściwą technikę maszerowania. Wbrew pozorom nordic walking to nie takie zwykłe „chodzenie z kijkami”
Ewa Andruszkiewicz, (olis)

Co robić, by długo zachować sprawność?

  1. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Bez względu na to, czy masz 40, 50 czy 70 lat, każdy rodzaj ruchu wpłynie pozytywnie na twój organizm i poprawi stan zdrowia. Seniorzy w żadnym razie nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej. Umiarkowany i dostosowany do możliwości, ale jednocześnie jak najczęstszy wysiłek fizyczny, nie tylko usprawni metabolizm, wpłynie korzystnie na odporność, wydolność fizyczną, lecz także poprawi jakość stawów i kości. Zmniejszy również ryzyko złamań osteoporozowych.
  2. Zaczynaj powoli i z czasem zwiększaj intensywność. Jeżeli do tej pory aktywność fizyczna nie była na stałe wpisana do twojego kalendarza, zacznij od spokojnych i mało obciążających ćwiczeń: rozciągania, podstaw jogi, spacerów, jazdy na rowerze. Na początek wystarczy kilkanaście minut dziennie. Ograniczenie aktywności zawodowej czy przejście na emeryturę nie powinno oznaczać rezygnacji z ruchu. Mając więcej czasu, wykorzystaj go na znalezienie odpowiedniego dla siebie sportu, który pozwoli ci zachować sprawność na wiele lat. Każdy ruch jest lepszy niż jego brak. Nawet krótkie, ale regularne spacery dają wiele korzyści: poprawiają krążenie krwi, a tym samym dotlenienie organizmu, usprawniają ruchomość stawów, następuje wzmacnianie mięśni szkieletowych.
  3. Wyznaczaj sobie nowe cele do osiągnięcia. Najważniejsze, by były one realistyczne - nie musisz przebiec maratonu, ale jeśli chcesz brać udział w biegach, to zaczynaj od tych na 3 lub 5 kilometrów. Świetnym rozwiązaniem dla seniorów jest nordic walking. Przy czym wydaje się, że nie ma nic prostszego - wystarczą dwa kijki i ruszamy. Nic bardziej mylnego. Dlatego większość ludzi chodzących z kijkami w miejskich parkach nie robi tego prawidłowo, a co za tym idzie - nie wykorzystuje pełni możliwości płynących z prawidłowego treningu. Być może to poniekąd wina lekarza czy rehabilitanta, którzy zalecają „chodzenie z kijkami” i zostawiają seniora samemu sobie.
  4. Najważniejsza jest systematyczność. Nawet, jeżeli nie możesz ćwiczyć długo za jednym razem, to pamiętaj o tym, żeby robić to regularnie. Ta konsekwencja pomoże ci: kontrolować masę ciała, zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę, cukrzycę i nowotwory, wzmocnić mięśnie i kości, poprawić samopoczucie i zdrowie psychiczne, usprawnić codzienne życie, poprawiając koordynację ruchową i stabilizację postawy ciała, zwiększyć twoje szanse na zdrowe i długie życie.
  5. Uważaj na suplementy. Żeń-szeń, ginkgo biloba, guarana – lista substancji, które producenci reklamują jako poprawiające pamięć, ciągnie się w nieskończoność. Problem w tym, że do dziś nie udało się jednoznacznie wykazać ich pozytywnego wpływu na funkcjonowanie mózgu. Niedawne badania dowiodły, że środki z miłorzębem japońskim wcale nie usprawniają pracy mózgu w takim stopniu, jak się o tym mówi. W wielu przypadkach korzystniejsze działanie odnotowuje się przy placebo. Z kolei żeń-szeń nie jest wskazany u kobiet w ciąży i osób, które mają problemy kardiologiczne, hipoglikemię, nadciśnienie czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Guarana w składzie posiada spore ilości kofeiny; jej pozytywnego działania na mózg też nie udało się jak dotąd udowodnić.
Ewa Andruszkiewicz, (olis)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.