Pielgrzymka Kibiców na Jasnej Górze 2017 [ZDJĘCIA] Kibice to prawdziwi patrioci

Czytaj dalej
Fot. Aneta Kaczmarek
AKC

Pielgrzymka Kibiców na Jasnej Górze 2017 [ZDJĘCIA] Kibice to prawdziwi patrioci

AKC

Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę: Kibice Widzewa Łódź obok kibiców Legii Warszawa, fani Ruchu Chorzów obok fanów Górnika Zabrze, Lechii Gdańsk obok Arki Gdynia, Rakowa Częstochowa obok Zagłębia Sosnowiec. Wszyscy z szalikami klubowymi, transparentami. Dzisiaj do sanktuarium jasnogórskiego, po raz dziewiąty pielgrzymowali kibice z całej Polski.

Pomysł pielgrzymowania środowiska kibiców na Jasną Górę wyszedł od śp. Tadeusza Duffek, legendarnego kibica gdańskiej Lechii, który zmarł 21 października 2005 r. po długiej i ciężkiej chorobie.

Swoim pomysłem podzielił się on z ks. Jarosławem Wąsowiczem, SDB. Ten ostatni pisał wtedy książkę „Biało-Zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców Lechii Gdańsk 1981-1989”. Postanowili wtedy, że razem zorganizują pierwszą pielgrzymkę polskich kibiców do Częstochowy, by modlić się przed jasnogórską ikoną Matki Bożej. Chcieli tylko poczekać, aż „Dufo” wyzdrowieje. Niestety, śp. Tadeusz nie doczekał tej pielgrzymki.

Zobaczcie wielkie racowisko
Petrady, race, transparenty

Jej idea na stałe jednak znalazła miejsce w sercach piłkarskich kibiców, którzy już 9. raz przybyli na Jasną Górę, by modlić się w intencji klubów i stowarzyszeń kibiców.

Motywem tegorocznej pielgrzymki jest 75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych, a także 75. rocznicy męczeństwa Poznańskiej Piątki.

- Jedna jest Polska i Polska jednoczy kibiców i Jasna Góra jest miejscem szczególnym, gdzie nasze serca mocniej biją, gdzie od zawsze Polacy spotykali się w ważnych dla nich momentach, a dla kibiców pielgrzymka jest ważnym momentem. To jest jedna z tych inicjatyw, która powoduje, że tego zła w świecie kibicowskim jest coraz mniej z roku na rok. Natomiast czy do końca się da to zlikwidować? Nie, bo tacy jesteśmy. Nikt z nas nie jest święty, każdy z nas mógłby sobie wiele zarzucić, ale myślę że taki moment jak pielgrzymka i inne podobne inicjatywy sprzyjają poprawie wizerunku tego środowiska, ale też zmienia serca kibiców - mówił ks. Jarosław Wąsowicz z Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Pile, główny organizator dorocznej modlitwy.

W sumie na Jasnej Górze zgromadziło się w tym roku ok. 2 tys. kibiców. Wielu nie dotarło przez siarczyste mrozy. Za rok organizatorzy spodziewają się natomiast tłumów.

- W przyszłym roku będzie pielgrzymka jubileuszowa i chcemy na nią zaprosić kibiców z całej Europy. Zaczęliśmy już wstępne rozmowy i skierowaliśmy już zaproszenia do naszych kolegów właśnie z całej Europy - powiedział ks. Wąsowicz.

Tradycyjnie pielgrzymkę zakończy prezentacja transparentów oraz racowisko, które odbędzie się o godz. 16.30 na Jasnogórskich Błoniach.

AKC

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.