Filip Pobihuszka

Pieniądze na drogi ostatecznie podzielone

Dofinansowanie w 2016 roku otrzyma 10 powiatów i 14 gmin (w tym jedna gmina i powiat otrzyma dofinansowanie niepełne) Fot. Filip Pobihuszka Dofinansowanie w 2016 roku otrzyma 10 powiatów i 14 gmin (w tym jedna gmina i powiat otrzyma dofinansowanie niepełne)
Filip Pobihuszka

Wojewoda zatwierdził listę inwestycji drogowych, które dostaną dofinansowanie w ramach „schetynówek”. Jedni się cieszą, inni nie.

W grudniu, gdy wojewoda ogłosił wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie w ramach „schetynówek”, tylko niektóre samorządy mogły cieszyć się z pieniędzy na remont dróg. Gminy i powiaty, które uplasowały się w środku stawki, musiały poczekać na listę ostateczną. A ta ujrzała właśnie światło dzienne.

Mieszkańcy Kożuchowa i okolic mają pełne prawo do mieszanych uczuć, bo jedyną inwestycją, która otrzyma pełne dofinansowane, jest zgłoszona przez powiat przebudowa odcinka Lubieszów - Studzieniec, a w zasadzie trzech fragmentów, z których tylko jeden (w samym Studzieńcu) leży w gminie Kożuchów. Dofinansowanie niepełne otrzyma Zielona Góra na remont odcinka drogi prowadzącej do Radwanowa, z której korzystają też mieszkańcy gminy.

Dofinansowanie w 2016 roku otrzyma 10 powiatów i 14 gmin (w tym jedna gmina i powiat otrzyma dofinansowanie niepełne)

Poza listę wypadł za to wniosek o dofinansowanie remontu ulic Młynarskiej, Rataja, Koszarowej i Kościuszki w Kożuchowie. - Jeżeli będą oszczędności poprzetargowe, to być może znajdą się kolejne środki na inwestycje spoza tej listy, w tym przypadku zapewne zwiększy się dofinansowania na drogę do Radwanowa - komentuje radny Marcin Jelinek na swoim profilu facebookowym.

Wśród dróg gminnych pierwsze miejsce zarówno w grudniu jak i teraz przypadło gminie wiejskiej Nowa Sól. Przypomnijmy, że chodzi o remont, a w zasadzie wybudowanie praktycznie od podstaw, ulic Topolowej i Firmowej w Rudnie. Pojawią się chodniki i odwodnienie. Drogi będą łączyć się ze zjazdem do południowej obwodnicy Nowej Soli, co ma usprawni łączność pomiędzy mieszkańcami gminy. - Powolutku szykujemy się do przetargu, w kwietniu lub maju chcemy wystartować - cieszy się wójt Izabela Bojko.

Nie będzie remontu ulic Młynarskiej, Rataja, Koszarowej i Kościuszki w Kożuchowie

Radości z dofinansowanie nie psuje jej nawet mało przyjemne odkrycie. - Okazało się, że być może będziemy musieli wymienić biegnące tam rury wodociągowe, wszystko zależy od tego w jakim są stanie. Musimy to zrobić za własne pieniądze no i termin jest krótki, bo przecież nikt nie wyobraża sobie, żebyśmy potem ryli w nowej „schetynówce” - mówi szefowa gminy.

Do województwa trafi w sumie ponad 34,6 mln zł, co pozwoli na wyremontowanie 38,5 km dróg. Spośród 24 dofinansowanych inwestycji, sześć odbędzie się na terenie powiatu nowosolskiego. Warto też dodać, że w przypadku jednej z dróg powiatowych, pieniądze na wkład własny zapewni gmina Bytom Odrzański.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.